Çin Dünyanın Süper Gücü Olursa, Hayatımızda Değişecek 10 Şey

tarafından Toplist10
0 comment

Çin dünyanın süper gücü olmaya kararlı. Bunu gerçekleştirmek için şimdiden hareket planları var. Çin devlet başkanı Xi Jinping, Çin’in 2050’de dünyaya öncülük etmesini istediğini açıkça ilan etti.

Çin kendi yoluna giderse, dünyamızın tamamen değiştiğini göreceğiz. Amerika’nın etkisi azalacak ve tarihte ilk kez dünyanın en büyük gücü Çin Halk Cumhuriyeti olacak.

Dünyanın nasıl olacağı hakkında spekülasyon yapmak zorunda değiliz. Çin , dünyayı nasıl yeniden şekillendirmek istediklerini ve bir dünyanın Çin Halk Cumhuriyeti’nde nasıl görüneceğini açıkça ortaya koydu.

10 – Afrika Daha Büyük Bir Dünya Gücü Olacak

Çin Dünyanın Süper Gücü
Afrika Birliği. ( Çin Dünyanın Süper Gücü )

Çin’in yükselişi sadece Çin için iyi olmayacak. Tüm güç dengesi değişecek ve Afrika’da çok daha fazla güç olacak.

Pek çok insan Çin’in Afrika’da oynadığı rolün ne kadar büyük olduğunun farkında değil. Çin şu anda dünyadaki en büyük Afrika yardım kaynağıdır. 

Kıtaya milyarlarca dolar yatırdılar ve daha fazla harcama yapmayı planlıyorlar. 2025’te, Afrika’ya gönderdikleri paranın 1 trilyon dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. [1]

Batı ülkeleri, birçok ülkenin diktatörler tarafından yönetildiği bir ülkeye bu kadar para yatırmak için çok fazla ahlaki niteliğe sahiptir. 

Amerikan parası, siyasi reform talepleri veya vahşetlerin sona erme talepleriyle gelmeye meyillidir ya da başkanın kim olduğuna bağlı olarak, tamamen kesilir.

Fakat Çin, Afrika’nın ne yaptığını umursamıyor . En kötü Afrika zorbalarına para verdiler, onlar için karlı olduğu sürece. Çin, Afrika’ya yatırım yaptıkları her doların altı katının geri döndüğünü söylüyor.

Afrika zaten kendisini Çin’in en yakın ticaret ortaklarından biri olarak belirledi ve buna karşılık Çin’de BM’de daha fazla Afrika devleti elde etmek için kulis yaptı. 

Ve işleri kendi yollarıyla yapmalarına izin verileceğinden, sadece Çin etkisi altındaki bir dünya görmeyeceğiz. Afrika etkisinde bir dünya görmeye başlayacağız.

9 – Amerika Birleşik Devletleri Bir Buhrana Girecek

Çin Dünyanın Süper Gücü
2.Büyük Buhran ( Çin Dünyanın Süper Gücü )

Birleşik Devletler, dünyanın süper gücü olarak yerlerini kaybettiklerinde sert bir şekilde etkilenecek. Sessizce ikinci sıraya kaymayacaklar, büyük bir ekonomik buhrana doğru düşecekler .

Şu anda, Amerika harika bir yer çünkü para birimi neredeyse tüm uluslararası ticaret için kullanılıyor. Amerikan Doları, yeni altın standardı gibi işlem görüyor ve bu Amerikan ekonomisini nispeten istikrarlı kılıyor.

Ancak Çin, Amerika’nın rahat pozisyonuna bir son vermek niyetinde. Halka açık olarak, Çin yuanının, uluslararası ticaretin standardı olarak değiştirme planlarını ilan ettiler. [2]

Doların uluslararası ticaretin para birimi olarak yerini kaybetmesiyle birlikte ABD, bir buhrana girecek. 

ABD neredeyse bir gecede ekonomik çıktısının yüzde ikisini kaybedecek. İthalat fiyatları yükselecek, ihracat fiyatları düşecek ve sayısız kişi işini kaybedecek.

Bütün bunlardan sonra, ABD yardım için yalvarıyor olabilir.

8 – Dünya Polisliği Sona Erecek

Çin Dünyanın Süper Gücü
ABD artık demokrasi götüremicek. ( Çin Dünyanın Süper Gücü )

Bazı insanların paranoyalarına rağmen Çin muhtemelen dünyayı ele geçirmek ve herkesi komünist olmaya zorlamak için yeni temel gücünü kullanmayacak. 

Afrika ile anlaşmaları herhangi bir gösterge ise, Çin çok yumuşak bir el ile çalışacak. [3]

Çin’in Afrika hükümetleri ile resmi bir karışmazlık politikası var. ABD, gelişmemiş ülkelere yayılma ve diktatörleri ele geçirme geçmişine sahipken, Çin, bir kural olarak, onları yalnız bırakıyor. 

Hatta Sudan ve Zimbabwe gibi ülkelerde insan hakları suçlarının en yüksek seviyesine kadar para yatırdılar, işlerini yapmayan diğer hükümetlere polis prensibi olarak çalışıyorlar.

Bu ABD’den oldukça büyük bir fark olacak. ABD ordusu artık sadece Amerika’yı korumak anlamına gelmiyor, aynı zamanda tüm Avrupa’nın temel savunması olarak kabul ediliyor.

Fakat Çin demokrasiyi önemsemiyor, az gelişmiş ülkelere giren askerler çağının sonunu görebiliriz.

7 – Üniversite Öğretmeninin Devlet Onaylı Dersleri Öğretmesi Gerekecek

Çin Dünyanın Süper Gücü
Devlet kontrolü. ( Çin Dünyanın Süper Gücü )

Çin daha az gelişmiş ülkeleri bombalamayabilir, ancak bu dünyanın nasıl düşündüğünü etkilemeye çalışmadıkları anlamına gelmez. Sadece “yumuşak güç” dedikleri şeyi yapmayı tercih ediyorlar.

Bunun bir kısmı okullar aracılığıyla yapılır. 

Çin zaten üniversitelerine girebilecekleri kadar çok öğrenciyi cezbetmeye çalışıyor.

ABD ve İngiltere’den daha fazla Afrikalı öğrenciyi çoktan seçtiler ve özellikle politikacıları hedef alıyorlar.

Çin okullarında, öğretmenlere özellikle Çin ve komünist idealleri zorlayan, devlet onaylı fikirleri öğretmeleri için özel olarak talimat verilir. [4] 

Çin dünyanın süper gücü haline geldikçe, bunu devam ettireceklerine inanmak için her türlü neden var.

Çin zaten başka ülkelerdeki okulları da etkilemeye başladı. Devlet kontrolündeki Konfüçyüs Enstitülerini 140 ülkede 1500 farklı okulda kurdular. 

Bu okullarda, sınıflarındaki “Çin kalkınma modelini” ve “doğru” Batı kavram yanılgılarını desteklemeleri için özel olarak talimat verilen Çinli öğretmenler var.

Bu, yeterli güce sahip olduklarında, fakültelerin yalnızca Çin’de değişmeyeceği anlamına gelir. Dünyadaki her üniversitede Çin devlet onaylı dersleri öğreneceksiniz.

6 – Tarih Zorla Yeniden Yazılacak

Çin Dünyanın Süper Gücü
Tarihi değiştirebilirler. ( Çin Dünyanın Süper Gücü )

Çin Komünist Partisi, kamuoyunun tarihi yeniden yazma niyetini açıkça ilan etti. 

Bir konuşmada, Başkan Xi Jinping, ülkesine “uluslararası iletişimi” geliştirmek için çalıştığını ve böylece “Çin’in gerçek, çok boyutlu ve panoramik bir manzarasını sunabileceklerini” söyledi. [5]

Çin Halk Cumhuriyeti’nden başka belgeler, tam olarak bunun ne anlama geldiğini gösteriyor. 

Çin, tarihin “Batı yanılgılarını” yeniden yazmaya veya bir başka deyişle, dünya tarih algısını onlarınkilerle değiştirmeye kararlı .

Gündemlerinde ki önemli noktalardan biri, Başkan Mao kavramımızı değiştirmek ve dünyanın kendisini akıllı, etkili bir lider olarak kabul etmesini sağlamak. 

Çin’deki komünizmin yükselişinin sorunlara yol açtığı algısını kırmayı ve daha yumuşak görünmesini istiyorlar. Ve Tiananmen Meydanı Katliamı’nın bir haksızlık olduğu fikrinden kurtulmak istiyorlar.

5 – Avrupa Çökecek

Çin Dünyanın Süper Gücü
Avrupanın çöküşü. ( Çin Dünyanın Süper Gücü )

2000’den bu yana, Avrupa’nın gücü daha önce hiç olmadığı kadar azaldı; Bu arada Çin , Asya ve Afrika ülkeleriyle ortaklıklarını geliştiriyor; bu, dünyanın gücünün tüm merkezinin Doğu Yarımküre’ye geçmek üzere olabileceği anlamına geliyor olabilir.

Bir çok Avrupa ülkesi, güçlenmelerinin artması için kıtayı birleşik bir güç olarak yeniden düşünmeye çalışarak azalan etkilerine cevap verdi. [6]

Fakat Çin dünyanın süper gücü konumunu ABD’den devralırsa, Kuzey Amerika ve Avrupa’nın Doğu’daki müttefiklerinden çok daha az önemli olmasını bekleyebiliriz.

Avrupalılar ücretlerinin düşeceğini görecekler. Asya ve Afrika ilerledikçe lüksleri yok olacak.

4 – Anaakım Filmlerin Hepsi Devlet Onaylı Propaganda Olacaknull

Çin Dünyanın Süper Gücü
Çin propagandadası. ( Çin Dünyanın Süper Gücü )

Çin, hedefleri konusunda köreldi. Tiyatrolardaki filmlerin – Xi Jinping’in dediği gibi – “Partimizi, ülkemizi, halkımızı ve kahramanlarımızı” dışa vurmasını ve Çin’in “zengin bir tarihe, iyi bir hükümete, iyi bir yönetime sahip medeni bir yer olarak” gösterilmesini sağlamak istiyorlar.” [7]

Çin devleti, bu filmleri çıkarmaya çalışmak için kendi film yapım şirketlerini kurdu. Zaten kendi filmlerini yapmaya çalışıyorlar – geçenlerde, örneğin The Great Wall adlı filminde rol alacak Matt Damon’ı yakaladılar .

Ve zaten diğer ülkelerin filmlerini yeniden düzenlemek için yeniden yazmalarını sağlamayı başardılar . Kızıl Şafak’ta (2012 versiyonu) kötü adam Çin’den Kuzey Kore’ye değiştirilirken, Looper fütüristik bir Çin’e geçti.

Çin, sanatın devlet tarafından kontrol edilmemesi gerektiği fikrini açıkça reddediyor. 

Gördüğünüz her ana film, nerede yapıldığına bakılmaksızın, propaganda departmanı tarafından denetlenecek ve devletin onayını alana kadar engellenecek.

3 – Japonya Uluslararası Toplumdan Çıkarılacak

Çin Dünyanın Süper Gücü
Japonya tetikte. ( Çin Dünyanın Süper Gücü )

Dış İlişkiler Konseyi’nden Sheila A. Smith’e göre, “Hiçbir ülke Çin’in yükselişini Japonya’dan daha derinden hissetmiyor”. 

Çin’in iktidar yolu, diğer ülkelere göre Japonya’ya daha fazla anlam ifade ediyor. Çin zirveye çıktığında, Japonya ya Çin’in iradesine boyun eğmek zorunda kalacak ya da ortadan kalkacak.

Çin, hala Japonya’yı II. Dünya Savaşı sırasında yaptıkları acımasızlıklar için affetmedi, çünkü Çin’e göre Japonya onlardan asla tam olarak özür dilemedi. 

Japon vahşilikleri hala Çin propagandasında önemli bir rol oynamaktadır ve devlet, vatandaşlarının, Japonların düşman olduğunu asla unutmamasını sağlamıştır. [8]

Japonya, şu ana kadar Çin’le olan ihtilaflarında geri dönüş belirtileri göstermedi. Fakat Çin’e istediklerini vermezlerse, Çin, gücü devraldığında zor bir zaman geçirecekler. 

Çin, Japonya’nın Birleşmiş Milletler’deki rolünü zayıflatmaya çalıştı ve devlet kontrolündeki haber ajansı Xinhua ile ülkenin bir zamanlar “tarihe olan tutumunu değiştirmesi gerektiğini” belirtti. “Japonya, BM’de daha büyük bir rol oynamak isterse…” dedi.

Çin iktidara geldiğinde, tehdit etmek zorunda kalmayacaklar. Japonya’yı tamamen kesebilecekler.

2 – Tayvan İstila Edilecek

Çin Dünyanın Süper Gücü
Tayvan’ın başı dertte. ( Çin Dünyanın Süper Gücü )

Çin’in iktidara yükselişinin bağımsız bir Tayvan ile sona ermesi mümkün değil. 

Çin, Tayvan’ın kontrollerine geri dönme taleplerinden bir yana, Xi Jinping bir keresinde “herhangi bir bireyin, herhangi bir kuruluşun, herhangi bir siyasi partinin, herhangi bir zamanda veya herhangi bir yolla, herhangi bir zamanda herhangi bir parçasını bölmesine asla izin vermeyeceğini” söyledi.

Tayvan istekli gelmezse Çin, ülkeyi zorla almaya istekli olduklarını açıkça belirtti. 

Washington’daki Çin Büyükelçiliği’nden bir bakan, “Bir Amerikan Deniz Kuvvetleri gemisinin Kaohsiung’a ulaştığı gün, Halk Kurtuluş Ordusunun Tayvan’ı askeri güçle birleştirdiği gün” dedi. [9]

Çin, bağımsızlık ilan etmeye çalışırsa, Tayvan’la savaşa gireceklerini şiddetle vurguladı .

Onları şimdi yapmaktan alıkoyan tek şey, ABD’ye karşı görünüşte kaçınılmaz olan mücadeleye dayanamayacaklarıdır. Ancak Çin dünyanın süper gücü haline gelirse, Tayvan’ın barışçıl bir şekilde bağımsızlığından vazgeçmesi, eldeki tek umut.

1 – Çin ve Amerika Savaşa Gidebilir

Çin Dünyanın Süper Gücü
Savaş? ( Çin Dünyanın Süper Gücü )

Çin, “barışçıl bir yükseliş” olarak adlandırdığı şeyden zevk almasından gurur duyuyor, ancak bu şekilde kalması pek olası değil. 

Çok az sayıda küresel güç meşaleyi şiddetli bir çatışma olmadan ele geçirdi ve ABD ile Çin’in çarkı kıracağını düşünmek için çok az neden var.

Çin buna hazırlanıyor. Xi Jinping’in 2050 hedeflerinden biri , Amerika Birleşik Devletleri’ne karşı bile olsa, “savaşıp kazanabilecek” dünya standartlarında bir ordu inşa etmektir .

Şu ana kadar, ABD’nin Çin’in yükselişini azaltacağı görülüyor gibi görünmüyor. 

İki ülke, siyasi durgunluk, tarifeler ve birbirlerini kontrol altında tutma mücadelelerinde ileri geri saldırgan bir şekilde kilitlendi. [10]

Bunların hepsinin yeni bir Soğuk Savaş’a yol açacağını düşünmek için her türlü neden var. Eğer işler gerçekten kötüye giderse , sadece bir süper gücü ayakta bırakacak acımasız, şiddetli bir çatışma .

Yorum Bırak