İnsanlık Tarihindeki En Zengin 10 Adam

tarafından Toplist10
0 comment

Biri size “tüm zamanların en zengin adamı kim” diye sorsa, Bill Gates veya Warren Buffett ismi aklınıza gelebilir. Bu adamlar aşırı derecede zengin olsalar da, ilk 10’dan çok uzaktalar. Zenginlerin en zenginleri diğerlerinden farklı bir kulüpte. Efsanevi miktarda zenginlik ve anıtsal miras inşa eden erkekler için bir kulüp. İşte insanlık tarihinin en zengin 10 erkeklerinden oluşan bir liste!

Not: Liste içinde verilen rakamlar, yaşadıkları dönemde sahip oldukları servetin günümüzde ki değeridir.

10 – Cornelius Vanderbilt

Cornelius Vanderbilt

Mayıs 1794’te fakir bir çiftçi ve kayıkçı olarak dünyaya gelen Cornelius Vanderbilt, gerçek bir yoksulluk-zenginlik hikayesidir. 11 yaşından küçükken, Vanderbilt feribot kargoları üzerine çalışmak için okulu bıraktı. Efsaneye göre, 16 yaşındayken Vanderbilt iki direkli yelkenli gemi kullanıyordu. 18’ine geldiğinde, 1812 Savaşında çıkar sağlamak için Amerika Birleşik Devletleri hükümetine sözleşmeli katıldı. Savaşın sonunda; gemi yapım sanatını öğrendi, kontrolünde küçük bir gemi filosuna ve 10.000 $’lık işletme sermayesine sahipti.

Önümüzdeki on yılda, Vanderbilt lüks gemileri ve ucuz ücretleri sayesinde Hudson Nehri trafiğini kontrol altına aldı. Oradan, taşımacılık işini New York, Providence ve Boston Demiryollarına uzattı. 1846’da Vanderbilt bir milyonerdi.

1850’lerde, Vanderbilt’in demiryolları üzerinde ilgisi vardı. 1863’te New York ve Harlem Demiryolları’na sahipti.  Vanderbilt daha sonra New York’tan Şikago’ya ilk demiryolu hizmetini sunmasına izin veren Hudson Nehri Demiryolunu ve New York Merkez Demiryolunu satın aldı.

1877’de 83 yaşındayken Vanderbilt sağlığıyla ilgili komplikasyonlar nedeniyle vefat etti. Bugün, Cornelius Vanderbilt’in servetinin yaklaşık 165 milyar dolar değerinde olduğu tahmin ediliyor.

9 – Basileios II

Basileios II

II. Basileios (diğer adıyla Bulgar Avcısı) 49 yıl boyunca Bizans imparatoruydu. II. Romanus’un oğlu, MS 960’da Bizans imparatoru oldu. II. Basil iktidara geldiğinde ana odağı, imparatorluk otoritesini hem yurtiçinde hem de yurtdışında genişletmekti. Birlikleri Anadolu’ya yürümek zorunda kaldı. Gürcistan ve Ermenistan’da toprakları güvence altına aldı.

Kalıcı ve başarılı seferleri ile tanındı. Çalışmalarını Makedonya üzerinde merkezileştirdi ve sonunda Bizans İmparatorluğu’nu beş yüzyılın ardından en geniş sınırlarına ulaştırdı. Basil’in serveti bugün168 milyar doları aşsa da, varisi yoktu. Ölümünden sonra, Bizans İmparatorluğu yarım yüzyıl içinde çöktü.

8 – Marcus Crassus

Marcus Crassus

Marcus Licinius Crassus, bir Roma generali ve siyasetçiydi; yalnızca Roma Cumhuriyetini Roma İmparatorluğuna dönüştürmedi, aynı zamanda yaşamı boyunca oldukça büyük bir servet biriktirdi. Zengin bir senatör olarak doğan Crassus, üst sınıf bir yaşam tarzında büyüdü. Daha sonra Sulla ve Roma arasında bir ittifak sağlayan, ölen kardeşinin karısı ile evlendi.

O zamanlarda Crassus servetini oluşturmaya başladı. Sulla vatandaşlarının evlerini ve eşyalarını ucuza aldı, sonra da oldukça kârlı bir fiyattan yeniden sattı. Ayrıca ailenin sahip olduğu gümüş madenlerinde çalışan kölelerin alım satımından yüksek bir kazanç elde ettiler. MÖ 53’te ölümünün ardından, Crassus’un net serveti yaklaşık 170 milyar dolardı.

7 – Henry Ford

Henry Ford

Amerika’nın ana sanayicisi olarak bilinen Henry Ford, otomobil üretimini önemli ölçüde değiştirdi ve Amerika’da pratikte devrim yarattı. Ford, 30 Temmuz 1863’te, ailesinin Michigan eyaletinin Wayne şehrinde bulunan aile çiftliğinde doğdu. 13 yaşındayken babası ona cep saati verdi. Derhal parçalara ayırdı, ancak çabucak yeniden birleştirdi.

Bu, Ford’un sergilediği etkileyici becerilerinin ilki idi . Ford, 16 yaşında, Detroit’te bir makinist olarak çıraklık eğitimi aldı. Oradaki istihdamı boyunca, buhar motorlarının nasıl çalıştırılacağını ve servis edileceğini öğrendi. Ayrıca defter tutmayı da öğrendi. 1891’de
Edison Illuminating Company ona mühendis olarak bir pozisyon teklif etti. Sadece iki yıl sonra, doğal yeteneklerinin yardımı ile baş mühendisliğe terfi etti.

Ancak Edison Illuminating Company , Ford’un zamanını meşgul eden tek şey değildi. 1896’da, utangaç bir taşıma planını tamamladı ve Ford Quadricycle olarak bilinen ilk modeli sundu.

Birkaç yıl süren deneme yanılma sonucunda Henry Ford, Ford Motor Company’yi kurdu ve Model T’yi tanıttı. Henry Ford 7 Nisan 1947’de bir beyin kanamasından öldü. Ancak geride bıraktığı miras asla ölmeyecek. Amerika’nın önde gelen iş adamı olarak hatırlanan Ford, vakıfların, yeni bir üretim tarzının ve yaklaşık 186 milyar dolar değerinde bir serveti arkasında bıraktı.

6 – Andrew W. Mellon

Andrew W. Mellon

80 yıl yaşadı ve bu sırada Andrew Mellon her şeyi yapabilen biri olduğunu kanıtladı. Bir işadamı, bankacı, sanayici, hayırsever, sanat koleksiyoncusu ve en etkileyici olanı ABD Hazine Sekreteriydi.

Mellon 24 Mart 1855’te Pittsburgh’da doğdu. Sadece 20 yıl sonra, babasının bankacılık şirketi T. Mellon & Sons’a katıldı ve 1882’de sahibi oldu. Onun yönetiminde, şirket büyüklüğü ve karı artmaya devam etti.

Sonunda büyük şirketlere sermaye sağlamaya başladı, bu da Amerika Alüminyum Şirketi ve Gulf Oil Company’nin kurulmasına yol açtı . Ayrıca, daha sonra Amerika Birleşik Devletleri Çelik Şirketi ile birleştirilen Union Steel Company’nin kurulmasından da sorumluydu. 1920’lerin başında, Mellon, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en zengin adamlardan biriydi ve net serveti 188 milyar dolardı.

5 – Osman Ali Khan, Asaf Jah VII

Osman Ali Han, Asaf Cah VII

Osman Ali Han, 6 Nisan 1886’da Hindistan’ın Andhra Pradesh şehrinde doğdu. 1911’de, babasının vefatını takiben Haydarabad nizamı oldu . Nizam olarak 37 yıllık saltanatı boyunca, ülkesi için büyük yararlar sağlayan birçok politika belirledi.

Elektrik, demiryolları, yollar ve hava yolları hızla gelişti. Sadece bu değil, Nizamsagar gölü kazıldı ve çoklu sulama projeleri yapıldı. Osman ayrıca Jamia Nizamia, Banaras Hindu Üniversitesi ve Aligarh Müslüman Üniversitesi gibi eğitim kurumlarına çok miktarda para bağışladı. 1967’de vefat ettiği zaman, yedi karısı, 42 cariyesi ve yaklaşık 230 milyar dolar değerinde bir serveti vardı.

4 – William Henry Vanderbilt

William Henry Vanderbilt

8 Mayıs 1821’de Brunswick, New Jersey’de doğan William Vanderbilt, dünyanın en etkileyici sanayicilerinden biri olan Cornelius Vanderbilt’in oğluydu. Çoğu zaman, babası tarafından yetersiz görüldü. Yetersiz olduğu düşünüldüğü için görevden alınan William, Staten Adası’ndaki bir çiftliğe sürgüne gönderildi.

William, hemen çiftliğin kârını iyileştirmeye başladı. 1840’lar William Vanderbilt için önemli bir zaman olduğunu kanıtladı. Babası, onu Long Island Tren Yolu’nu yeniden düzenlemeye çağırdı. Tıpkı çiftlikte yaptığı gibi, William kötü giden işleri çok başarılı bir operasyona dönüştürdü. 1864’te New York’taki ana demiryollarının başkan yardımcısıydı. 1877’de Vanderbilt organizasyonu, babası vefat ettiğinde William’a devredildi.

William, birden fazla şehirdeki demiryolu operasyonlarını genişleterek babasının mirasını sürdürdü. Ayrıca demiryolları düzenlemesi ile mücadele etti. Ne yazık ki, William 1883’te sağlık durumunun bozulması nedeniyle emekliliğe zorlandı.

Babasının ölümünden sadece sekiz yıl sonra, William Vanderbilt vefat etti. İnanılmaz bir şekilde, çeşitli demiryollarının başkanı olarak kısa sürede ailesinin servetini 100 milyon dolardan 200 milyon dolara çıkardı. Bugün, bu servet 239 milyar dolar ediyor.

3 – II. Nikolay

II. Nikolay

II. Nikolay, 6 Mayıs 1868’de doğdu. Romanov yönetiminde Rusya’nın son çarıydı. Alexander Alexandrovich, Rusya İmparatorluğu ve II. Nikolay’ın babası için varis oldu. Büyüdükçe Nikolay üzerinde çok etkili bir figür olan Alexander, genellikle Nikolay’ın dini değerlerini ve otokratik bir hükümete olan güçlü inancını şekillendirmesiyle itibar kazanır.

Babası 1894’te öldüğünde, Nikolay Rus tahtını devraldı ve kısa bir süre sonra Hesse-Darmstadt Prensesi Alix ile evlendi. İlk çocukları Olga’ya 1895’te dünyaya geldi ve ertesi yıl, Nikolay’ın taç giyme töreni yapıldı. 1897’de Tatiana doğdu, ardından 1899’da üçüncü kızı olan Maria ve 1901’de Anastasia adında dördüncü kızı doğdu.

Kraliyet çifti için uzun zamandır beklenen erkek varis sonunda 1904’te doğdu. Gelecek on yıl boyunca savaş, isyanlar ve gösteriler ülkeyi sürekli rahatsız etti. 1917’de, Nikolay tahttan çekilmek zorunda kaldı ve hem kendisi hem de ailesi ev hapsine alındı.

Kısa bir süre sonra Bolşevikler bir iç savaşı ateşledi Nihayetinde II. Nikolay ve ailesi Bolşevikler tarafından öldürüldü. Yaşadığı 50 yıl boyunca II. Nikolay, 900 milyon dolar civarında servet edindi Servetin bugünkü değeri 300 milyar dolara eşdeğerdir.

2 – Andrew Carnegie

Andrew Carnegie

Sanayici ve çelik kralı olan Andrew Carnegie, 19. yüzyılın en zengin işadamlarından birisiydi. Carnegie Mellon Üniversitesi’nin kurulmasından tek başına sorumludur . Carnegie 25 Kasım 1835’te İskoçya’nın Dunfermline kasabasında doğdu. 1848’de ailesi Amerika’ya göçmeye çalıştı ve sonunda Pennsylvania’ya yerleşti.

İlk işini fabrikada çalışırken buldu ve oradan telgraf habercisine geçti. 1853 yılında Carnegie, Pennsylvania Demiryolları’nda bir iş buldu. Demiryolunun üst düzey yetkilisi Thomas Scott’ın asistanı ve telgrafçısı olarak çalıştı. Üç yıl içinde Carnegie baş komiserliğe terfi ettirildi.

Demiryolları bölümünde çalıştığı süre zarfında, genel olarak endüstri ve işletme hakkında geniş tecrübe kazanmıştır. Ancak, istihdamı sırasında kazandığı tek şey deneyim değildi. Carnegie ayrıca işini daha da ileri götürecek çok sayıda yatırım yapmıştır.

1865’te demiryolu endüstrisinden diğer çıkarlarına odaklanmak için ayrıldı ve 1889’da Carnegie, işini dünyanın gördüğü en büyük çelik üretim şirketine dönüştürdü. Carnegie Steel Corporation, Amerika Birleşik Devletleri’nde çelik üretiminde devrim yaptı.

1901’de Carnegie kendisini kurumsal dünyadan uzaklaştırdı. İşini Amerika Birleşik Devletleri Çelik Şirketi’ne sattı. Bu satış ona 200 milyon dolardan fazla kazandırmıştı. Bugünün piyasasında ortalama 310 milyar dolara denk gelir.

1 – John D. Rockefeller

John D. Rockefeller

John D. Rockefeller genellikle “petrol dünyasının babası” olarak anılır. 1839’da doğan bu petrol kralı, sonunda sadece Standar Oil Company’nin kurucusu değil , dünyanın en zengin adamlarından biri oldu.

Rockefeller, 16 yaşında, Hewitt & Tuttle’da muhasebeci olarak iş buldu. 20 yaşındayken iş ortağıyla beraber bir tüccar olarak çalışıyordu. Saman, et, tahıl ve diğer ürünlerle ilgilenen şirket, ilk yılın sonunda yaklaşık 450.000 $ brüt kazanmıştı.

Rockefeller, 1860’lı yılların başlarında petrol sektöründe bir fırsat dönemi olduğunu hissetti. 1863 yılında ilk rafinerisi açıldı ve iki yıl içinde çevredeki en büyüğü oldu.

1866’da, John’un kardeşi William Rockefeller’la ortak oldu. Birlikte, Cleveland’da Standard Works adını verdikleri ikinci bir rafineri inşa ettiler. Bu arada, ihracat yapmak için New York’ta bir ofis açtılar. 1868’de Rockefeller’in rafinerisi şüphesiz dünyanın en büyüğü idi. 1870 yılına gelindiğinde şirketi Standard Oil’i kurdu.

1870’lerin başındaki ekonomik ve endüstriyel koşullar sayesinde, Standard Oil gelişmeye başladı. Rockefeller’ın dürtüleri çok yoğundu. Şirketin operasyonlarının ve kar marjlarının sürekli artmasını istedi. Rockefeller 1937’de vefat ettiğinde, varlıkları Amerika’nın ekonomik üretiminin yüzde 1,5’undan sorumluydu. Bugün, sahip olduğu servetin net değeri 340 milyar dolar civarındadır.

Related Posts

Yorum Bırak