Japon Vahşeti : II. Dünya Savaşı’ndan 10 Japon Savaş Suçu

tarafından Toplist10
0 comment

Nanking’in Tecavüzü ve 731. Birim tarafından yapılan insan deneyleri, genellikle Japon savaş suçlarını düşündüğümüzde akla ilk gelenlerdir. Ne yazık ki, bu korkunç olaylar izole vakalar değildi. 

Irkçılık, fanatizm ve nihayetinde yenilgileri kaçınılmaz göründüğü için çaresizlikten beslenen II. Dünya Savaşı’ndaki Japonlar, Nazi savaş suçları ile aynı seviyede birkaç eylemde bulundu.

10 Japon Vahşeti :

10 – Laha Havaalanı Katliamı Şubat 1942null

Japon Vahşeti
Japon savaş suçları
Havalanı (Japon Vahşeti)

300’den fazla Avustralya’lı ve Hollanda’lı savaş tutsağının öldürüldüğü bu korkunç olay, Japonların Endonezya’daki Ambon adasını ele geçirmesinin ardından gerçekleştirildi. 

Avustralya gemilerince, Japon mayın gemisinin tahrip edilmesinden sonra, misilleme yapmak için Japonlar mahkumları rastgele seçtiler ve onları adadaki hava alanının yakınında, kafa kesme ve süngü ile idam ettiler. Daha sonra şubat ayı boyunca işlemi üç kez daha tekrarladılar.

Bu vahşetin büyüklüğü, bir Avustralya askeri mahkemesinin, savaşın ardından tarihteki en büyük savaş suçu davalarından birinde 90’dan fazla Japon subay ve askerini yargılaması için yeterliydi.

Mahkeme, sanığın dördünü ölüme mahkum etti ve diğerleri için bir dizi ceza verdi. Ne yazık ki, bu vahşetin sorumlusu, Amiral Hatakeyama asla yargılanmak zorunda kalmadı. Japon subay, yargılanmasını beklerken öldü.

9 – Alexandra Hastenesi Katliamı 14-15 Şubat 1942null

Japon Vahşeti
Japon savaş suçları
(Japon Vahşeti)

Singapur’un İngilizlere teslim olmasından bir gün önce, Japon askerleri Alexandra Askeri Hastanesi’ne baskın düzenledi. Sağlık personeli ve hastalar da dahil olmak üzere herkesi katlettiler. Ameliyat geçirenler bile korunmadı.

Katliam da 200 kişi katledildi. Sadece 5 kişi ölü taklidi yaparak sağ çıkabildi.

General Yamashita, olayı öğrendikten sonra, idama katılan askerleri yakalatıp idam ettirdi .

8 – Palawan Katliamı 14 Aralık 1944

Japon Vahşeti
Japon savaş suçları
(Japon Vahşeti)

Bir başka savaş esirleri katliamı vakasında, Filipinlerde ki, Palawan Adası’na yerleştirilen Japonlar, Müttefik kuvvetlerinin istila ettiğini anladıktan sonra, tüm Amerikalı mahkumları öldürmeye çalıştı.

Mahkumları derhal hava baskın barınaklarına sürdükten sonra, Japonlar onları canlı canlı yaktı .

Yanan yapılardan kaçanlar, vuruldu veya ölümüne dövüldü. Birkaç düzine kıyıya kadar ulaşmayı ve orada saklanmayı başardı.

Japonlar neredeyse hepsini yakaladı, işkence etti ve idam etti. 150 mahkumdan, bir düzineden daha azı vahşeti anlatmak için hayatta kaldı.

Bu korkunç katliamın haberinin ardından, Müttefik kuvvetleri, Japonlar tarafından hapishane ve kamplarda tutulan müttefik askerlerini serbest bırakmak için bir dizi baskın düzenledi .

7 – Nauru’nun Japon İşgali Ağustos 1942 – Eylül 1945

Japon Vahşeti
Japon savaş suçları
Japon çıkartması (Japon Vahşeti)

Küçük bir Güney Pasifik adası olan Nauru bile savaşın vahşetinden kaçamadı. 

Japon işgalleri sırasında adada bir dizi vahşet işlendi ve birkaçı vahşiliğinden dolayı dikkat çekti.

Mart 1943’te Amerikan bombardıman uçağı tarafından adanın havaalanına düzenlenen baskının ardından Japonlar misilleme yapmak üzere beş yerli Avustralyalıyı kafalarından keserek öldürdü. 

Aynı yıl, Japonlar zorla, rasyonları korumak için işgal altındaki diğer adalarda ki 1.000 ‘den fazla yerli insanı da zorladılar.

İşgal sırasında Japonlar, ada kolonisini tek seferde yok etti. Adanın 39 yerlisini bir teknede saklayan Japonlar, onları  görüş alanlarına götürdü. 

Daha sonra, Japon savaş gemileri gemiye ateş etti.

6 – Akikaze İnfazları 18 Mart 1943

Japon Vahşeti
Japon savaş suçları
Japon gemisi (Japon Vahşeti)

Karakteristik olmayan ama acımasız bir olay olarak iddia edilebilecek bir olayda, Japon kuvvetleri Müttefikler için casusluk yaptıklarından şüphelenilen bir Alman sivil boyuna yönelikti.

Olay , Rabaul’daki Japon kalesine yolculuk yapan Japon destroyer Akikaze’nin , Kairuru ve Manu’nun Güney Pasifik adalarında yaşayan Alman misyonerler ve Çinli sivilleri toplamasıyla başladı. 

Hedeflerine doğru giderken geminin kaptanı grubun tamamını öldürmek için talimatlar aldı. Bunu sessizce başarmak için, Japonlar kurbanlarını geminin arkasına tek tek derhal geçici bir darağacına götürdü .

Kurbanların bileklerini kasnağa bağladıktan sonra, Japonlar ateş etti ve vücutlarını denize attı. 

Geminin ve rüzgarın sesleri, kurbanların son ana kadar bir şeyden şüphelenmelerini engelledi. Üç saat sonra, Japonlar hala hayatta iken denize attıkları iki çocuk da dahil olmak üzere 60 yolcunun hepsini öldürdü.

Öneilen Liste: ÇİN DÜNYANIN SÜPER GÜCÜ OLURSA, HAYATIMIZDA DEĞİŞECEK 10 ŞEY

5 – Hint Okyanusu Baskını Katliamı 18 Mart 1944

Japon Vahşeti
Japon savaş suçları
Japon imparatorluk gemisi (Japon Vahşeti)

Hint Okyanusu’ndaki Japon savaş gemilerinin yürüttüğü son baskında, ağır kruvazör Tone , İngiliz ticari gemisi Behar’ı batırdı. Gemiden 108 kişi kurtuldu.

Kaptan Haruo Mayuzumi, gemisinin başarısını, övgü bekleyerek üst düzey Amiral Naomasa Sakonju’ya iletti. Bunun yerine, amiral işe yaramaz mahkumları biraraya toplattı ve İdamlarını emretti.

Mayuzumi, hayatta kalanları kurtarmak için birkaç kez üstlerine başvurdu. Amiral görevden çekilmedi ve Mayuzumi emirlerini yerine getirdi. 

Hayatta kalanları 36 ve 72 üyeden oluşan iki gruba ayırdı. Bunlardan ilki Behar’ın kaptanı ve diğer rütbeli personeli içeriyordu.

Mayuzumi onları serbest bırakarak ikinci bir gemiye transfer etti. İkinci grup o kadar şanslı değildi. Karanlık düştüğünde, Japonlar hepsine kafalarını kesti ve bedenlerini denize attı.

Sakonju daha sonra asılacaktı. Mayuzumi ise olaydaki rolü nedeniyle yedi yıl hapis cezası aldı.

4 – Sook Ching Katliamı Şubat – Mart 1942null

Japon Vahşeti
Japon savaş suçları
(Japon Vahşeti)

Singapur’un çöküşünün ardından Japonlar, özellikle bölgede yaşayan Çinliler arasındaki tüm direnişi yok etmek istedi. Bunu başarmak için ünlü Japon gizli polisi Kempetai , Şubat 1942’de Sook Ching Operasyonunu başlattı (“temizlik yoluyla tasfiye”).

Singapur ilk temizlenen şehir oldu. Şehrin tüm Çin nüfusunu araştırıp sorguya çektikten sonra Kempetai, tehlikeli gördüklerini askeri araçlara bindirdi. 

Daha sonra onları şehrin dışına taşıdılar ve hepsini idam ettiler. Bu tasfiye operasyonu yakında Malaya’nın diğer bölgelerine de ulaştı.

İşgücü kıtlığı ve aceleden dolayı, Kempetai kırsal alanlardakilere acımasızca yaptı. Yıkıcı faaliyet şüphesiyle tüm köyleri ortadan kaldırdılar. 

Resmi bir kayıp rakamımız olmamasına rağmen, tahminler 5.000-6.000 ( Japon kaynakları) ile 30.000-100.000 (Singapur ve Çin kaynakları) arasında değişmektedir .

3 – I-8 26 Mart ve 2 Temmuz 1944

Japon Vahşeti
Japon savaş suçları
I-8 Denizaltı (Japon Vahşeti)

Japonya’nın en ünlü denizaltılarından biri olan I-8 , müttefikte ki iki gemiyi batırmaları, ekibin sonrasında meydana gelen korkunç davranışları için en iyi hatırlanacak olanı.

26 Mart 1944’te, denizaltı  Batı Sri Lanka’dan yüzlerce mil uzakta Hollandalı yük gemisi Tsijalak’ıgördü. 

Japonlar, gemide ki sağ kalan 103 kişiyi kılıç ve balyozlarla katlettiler. Daha sonra hala hayatta kalanları bağladılar ve denizaltılar aşağıdan barış simgesi olarak bıraktılar. Yalnızca beş kişi kurtuldu .

Birkaç ay sonra Japonlar, ABD kargo gemisi Jean Nicolet’i imha etti ve kurtulanları aynı acımasız muameleye maruz bıraktı.

Japonlar, cesetlerini denize atmadan önce, kılıç ve süngü ile mahkumlarına işkence etti ve öldürdü. 

2 – Ölüm Demiryolu Haziran 1942 – Ekim 1943null

Japon Vahşeti
Japon savaş suçları
Köle işçiler (Japon Vahşeti)

Kargo gemileri Müttefik baskınlarına karşı savunmasız olduklarından, Japonlar kuvvetlerini Burma’da devam ettirebilmek için alternatif bir tedarik hattı aradılar.

Bu Burma ve Tayland arasındaki 415 kilometrelik bir demiryolu inşaatı ile sonuçlandı. Demiryolu inşası için 60.000 Müttefik savaş esirini ve 200.000 Asya askerini kullandı .

Yıl boyunca yapılan inşaat çalışması sırasında, binlerce insan yorucu çalışma koşullarından ve insanlık dışı muamelelerden öldü.

Demiryolunu inşa ederken yaklaşık 80.000 ile 100.000 Asya işçisiyle birlikte toplam 13.000 savaş esiri öldü. 

Hayatta kalan işçilerin çilesi, demiryolunun tamamlanmasıyla bitmedi. 

Japonlar bazı mahkumların yerini değiştirirken, Müttefik saldırıları karşısında demiryolunu korumak ve onarmak için onları kullanmaya devam ettiler.

1 – Manila Katliamı Şubat – Mart 1945

Japon Vahşeti
Japon savaş suçları
Manila (Japon Vahşeti)

1945’in başlarında, General Yamashita, adamlarının Manila’yı boşaltmasını ve kırsal alanda savaşmasını planladı. 

Bununla birlikte, iki Japon amiral emrini görmezden geldi ve adamlarını şehir içinde son bir savunmaya adadı. 

Amerikalılar geldiğinde, Japon kuvvetleri kesin bir ölümle karşı karşıya kaldıklarını anladılar ve öfkelerini sınırlarının içinde hapsolmuş sivillere bıraktılar.

Japonlar haftalarca tecavüz ettiler, yağmaladılar ve öldürdüler. 

Bayonetler ve başlıklar dışında, makineli tüfekler ile, esir tutulmuş ve içinde sıkışıp kalmış insanlarla dolu binalara ateş açtılar. 

Amerikalılar topçu saldırılarını durdurdular, böylece Japonlar teslim olabilirdi, ancak Japonlar bunun yerine öfkelerini sürdürdüler.

Kentin bütün Japon savunucuları ve onlarla birlikte 100.000 sivil öldü .

Manila’yı müttefiklerin en zarar görmüş başkentlerinden biri olarak bıraktılar.

Related Posts

Yorum Bırak