KFC Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey

tarafından Toplist10
0 comment

Birçoğumuz KFC’nin yağda kızartılmış tavuklarının eşsiz ve ağız sulandırıcı lezzetini tattık ve aşık olduk. Yemediyseniz bile en azından albay ve onun ünlü kırmızı tavuk kovasını tanıyabilirsiniz .

Bunun da ötesinde, muhtemelen franchise ile ilgili sayısız haber okudunuz, iyi ve kötü, doğru ve yanlış. Ancak, sizi şaşırtacak olan fast food devi hakkında okumadığınız ya da duymadığınız bazı şeyler var.

10 – Japonyada Noelde KFS Yeme Geleneği

Noel KFC

Geleneksel Noel’in kar ve hindi kızartmasına rağmen, Japonya’da Noel geleneksel olarak KFC ile kutlanır. Bunların hepsi fast food devi tarafından yürütülen son derece başarılı bir reklam kampanyası nedeniyledir. Japonya’nın KFC sözcüsüne göre, kampanya bir mağaza yöneticisinin Noel’de satılmak üzere “parti varili” yaratma konusunda ustaca bir fikri ile başladı. 1974’te, fikir ülke çapında yayıldı ve kısaca “Kentucky Noel” olarak tanındı. [1]

Japonya’da noel için önceden bir gelenek bulunmadığından, fikir hızla ün kazanmıştı. Bu yüzden fikir birçok aile için bir boşluğu doldurdu. Mağaza müdürü, Kentucky Fried Chicken Japan’ın başkanı ve CEO’su olarak görev yapmak üzere şirket merdivenlerini hızla tırmandı.

Şimdi Noel zamanı, üç milyondan fazla Japon aile Noel kızarmış tavuk siparişi vermek için sıkıcı kuyruklara katılıyor. Daha da kötüsü, sipariş vermeyi unutanlar, Noel günü sadece Güneyli kızarmış tavuklarını almak için saatlerce sıraya girebilirler. Raporlar, Noel paketlerinin yıllık satışların üçte birini oluşturduğunu gösteriyor. Bir gün için çok fazla tavuk var.

9 – KFC ilk olarak Sanders Court & Cafe olarak biliniyordu.

KFC ilk olarak Sanders Court & Cafe adını aldı.

Harland Sanders (diğer adıyla “albay”) ilk kez meşhur tavuk yemeği servisine başladığında, Kentucky Corbin’de bir servis istasyonunda çalışıyordu. Tanınmış Shell Oil Company’nin bir franchise’ıydı ve satışlarını artırmak için farklı yiyecekler pişirmeye başladı . Menü, en yakın zamanda bilinen tavuk yemeklerinin yanı sıra biftek, jambon ve diğer mevsimlik konforlu yiyeceklerden oluşuyordu.

Kısa süre sonra servis istasyonunu ilk resmi KFC restoranına dönüştürüldü. O zaman, Sanders Court & Cafe olarak adlandırıldı ve sadece servis istasyonunun önüne yerleştirilen bir masadan ibaretti. Sanders’ı orijinal mutfaktan yolun karşısındaki Sanders Cafe’yi açmak için hızlıca servis istasyonundan genişletti. [2]

Ne yazık ki, restoran ünlü kızarmış tavuk hizmeti vermedi. Ünlü 11 bitki ve baharatı bitirdikten sonra eklendi. Çok geçmeden, insanlar servis istasyonunu ve kafeyi ziyaret etmek ve Albay’ın inanılmaz tariflerini tatmak için çok uzaklardan geliyorlardı .

8 – Harland Sanders (‘Albay’) Asla Gerçek Bir Albay Olmadı

Albay ?

Sanders, 16 yaşındayken orduya girebilecek yaşta olduğunu kanıtlamak için bir doğum belgesi sahteciliği yaptı. Belgeler onaylandı ve üç ay sonra onurlu bir şekilde taburcu edildiği Küba’ya gönderildi .

Peki, “albay” ünvanı nereden geldi?

Kentucky’nin Milletler Topluluğu’nda “albay” unvanı, bir kişiye “topluma, devlete ve millete üstün hizmet verenler” için verilen yüksek bir onurdur.

Sanders iki kez albay ilan edildi. İlk olarak, 1935’te Kentucky Valisi Ruby Laffoon, savaştan döndükten sonra Sanders’i onursal albay ilan etti. Bir daha ki sefer 1949’da gerçekleşti.  [3]

7 – Fast Food Zinciri, Sanders’in Kişisel Eşyalarına İhale Açtı

Satılık albay eşyaları…

Albay, ölümünden 39 yıl sonra bile, bu yazı itibariyle bile kişisel eşyaları en yüksek teklifi verene açık artırma ile satılmaya devam ediyor. Müzayede, hatıralarından bazılarını, albayın imzalı beyaz elbisesi, Stetson şapkası, kemer tokası ve daha birçok küçük eşyayı içeriyordu.

Dick Miller Albay’ın kişisel şoförü olarak çalıştı. Miller, Sanders’ı ülke çapında farklı KFC franchise’larına götürdü. Miller Sanderstan sevgiyle bahsetse de, Sanders için çalışmanın zor olduğunu da belirtti. Aslında, Miller kariyerinin tamamında sadece bir gün izin verildiğini hatırladı .

Ancak, müzayede tarafından satılan albayın kişisel eşyalarına, bu inanılmaz koleksiyonuna sahip olmaya geldi. Bu kadar değerli eşya satma konusundaki açıklaması basitti: Ölmeden önce yapmazsa, çocuklarının onları satacağını biliyordu. [4]

6 – Gizemli Tarif aslında bir sır

Gizemli tarif bir sır.

Albay Sanders’in 11 bitki ve baharat kombinasyonu ünlü bir sır olarak bilinir . Sanders, karışımı geliştirmek için iki şirketi yarattı, böylece hiçbir zaman tam bir tarifin erişimine ya da bilgisine sahip olamayacaktı.

2016 yılında, Chicago Tribune , Sanders’ın yeğeni Joe Ledington’ın bir aile defterini bulduktan sonra tarifi yayınladığını açıklayan bir haber yayınladı. Karalama defteri, Sanders’ın ikinci eşi Claudia Ledington’ın isteğini ve vasiyetnamesini içeriyordu. Güya, gizli tarifi vasiyetin arkasına yazılmış.

Muhabir, Ledington’un vasiyeti arkasına yazılan 11 ot ve baharatın meşru olduğunu iddia etti . Ancak daha sonra böyle bir iddiadayı reddetti. Daha sonra, KFC’nin ana şirketi olan Yum Brands, hala orijinal tarifi alanların onlar olduğunu açıkladı.

Yıllarca gizli tarifleri bildiklerini iddia edenler basın açıklaması yaptılar, ancak 1940 yılında Sanders tarafından el yazısıyla yazılmış ve beton bir kasanın derinliklerine 0,6 metre derinlikte gömülü bir dijital kasaya kilitlenmiştir. Kasada ayrıca 24 saat kamera kaydı ve hareket algılama sensörü var. Dolayısıyla, sırrın ortaya çıkmasının hiçbir yolu olmadığını iddia ediyorlar. [5]

5 – Double Down Gerçek Bir Burger

Double Down

Double Down, şimdiye kadarki en şaşaalı olan burger olduğu söyleniyor ! Diyetinizi ve sağlığınızı korumak istiyorsanız, kesinlikle mükemmel bir seçim değildir.

Bunu duymamış olanlar için burger, eritilmiş peynir ile kaplı , barbekü sosu ile doldurulmuş ve iki parça derin kızarmış tavuk arasında sandviç yapılmış domuz pastırması şeritlerinden yapılır . Hala ağzınız sulanıyor mu?

Yani, gerçek şu ki çörek basitçe tavukla değiştirilmiş! Pazarlama sırasında, burgerin gerçekten piyasaya sürülüp sürülmeyeceği konusunda spekülasyonlar vardı. [6]

bDouble Down burgeri resmen ABD, Avustralya, Yeni Zelanda ve daha yakın bir zamanda Birleşik Krallık’ta piyasaya sürüldü. Eğer bir tavuk aşığıysanız ve ekmek ile midenizde ki boşluğu boşa harcamak istemiyorsanız, bu burger kesinlikle sizin için.

4 – Sanders, “Kentucky Fried Chicken” Adını İcat Etmedi

KFC

Ünlü Kentucky Fried Chicken ismi, Sanders’ın arkadaşlarından birinin tuttuğu ressam Don Anderson tarafından bulundu. Kızarmış tavuk tarifini ülke çapında sayısız çaba gösterdikten sonra, Sanders’ın bu arkadaşı Pete Harman, tavuğu Salt Lake City’deki Do Drop Inn restoranında satmaya ikna etti.

Restoran menüye özel tavuğu ekledikten sonra , satışlar %75 oranında arttı ve Sanders’in tarifi için daha fazla franchise açma arzusunu artırdı. Harman ayrıca tavuk kovası konseptini de yarattı.

Sanders, Inn’le yaptığı çalışmasından sonra, tavuklarını diğer restoranlarında satması için bir dizi franchise sözleşmesi imzaladı. Sanders bu süre zarfında, tavuklarını satan birkaç restorandan birinin şefi olan Dave Thomas ile tanıştı. [7]

Thomas, bugün hala KFC restoranlarının üzerinde asılı olan kova logosunun arkasındaki adam. Böylece, bu insanların bir araya gelmesiyle, bugün tanıdığımız ve sevdiğimiz Kentucky Fried Chicken’ın ticari markası ortaya çıktı.

3 – KFC Çin’de Açılan İlk Batı Fast Food Zinciri Oldu

Sovyetlerin Pepsi’si, Çinin KFC’si

1987’de Kentucky Fried Chicken, Çin’ de bir restoran açan ilk batı fast food zinciri olma yolunda inanılmaz bir adım attı. 30 yıldan fazla bir süre sonra, ülke genelinde 2.000’den fazla mağazaya sahip ve hala Çin’deki en iyi performans gösteren fast-food zinciridir.

Uluslararası plan 1980’lerin başında Güneydoğu Asya’da“Ken De Jin” olarak başladı . 1987 yılında, KFC ilk Çin restoranını Pekin’in başkentinde açtı.

KFC, büyümesinin yanı sıra, yeterli patates alamaması ve mağazalarının 1999’da kalabalık olması sebebiyle protesto etmek suretiyle tavuklarının çöpe atılması gibi birçok sorunla karşılaştı. [8]

Bu gerilime rağmen, KFC büyük başarı elde etti. 2002’nin ekonomik patlamasıyla, ülkenin ilk araba restoranını açtılar. KFC Çin’de gerçekten çok büyük kilometre taşlarına ulaştı.

2 – Ünlü Baharat Karışımını Satın Alabilirsiniz

KFC karışımı eBay’de

Çevrimiçi olarak marine ve baharat karışımları satan Toptancı Fruishion, KFC baharat karışımı olduğunu iddia ettikleri bir ürün listeledi. Bu, fanların “parmak yalama” lezzetinden mahrum kaldığı, Birleşik Krallık’taki Kentucky Fried Chicken kuraklığında meydana geldi. Tarifin bir sır olduğu bilinmesine rağmen (daha önce tartışıldığı gibi) satışa sunulan karışımın gerçek olana yakın olduğunu iddia ediyorlar. [9]

KFC restoranlarının yeniden açılmasından sonra bile, baharat karışımı eBay’de büyük bir etki yarattı ve satıcı yüzde 100 olumlu geri bildirim puanı aldı.

1 – Japonya’nın Osaka kentinde yemek yiyebileceğiniz bir KFC büfesi var.

KFC açık büfe olur mu deme.

Bu resmi. KFC Japonyanın, Osaka şehrinde ilk KFC açık büfe restoranını açtı. Restoran müdavimlerine, yiyebildikleri kadar kızarmış tavuk yemeleri için yaklaşık bir buçuk saat süre verilir. Büfe ayrıca makarna, sosis ve salata gibi diğer popüler menü öğelerini de içermektedir .

Restoranda, banklar ve masalar dahil olmak üzere 100’den fazla koltuk ve küçük, enerjik çocukları olan aileler için çok fazla alan bulunmaktadır.

Ancak, Batılı bir ülkedenseniz, tarifin yerel tercihleri ​​yerine getirmek için adapte edilmesinden dolayı lezzette küçük bir fark olduğunu muhtemelen göreceksiniz. Bununla birlikte, klasik KFC lezzetini tanıyacaksınız. [10]

Tatlı olarak, büfe kahve jölesi ve dondurmanın yanı sıra, girişte küçük bir fiyata bira seçeneğine de sahipsiniz. Sınırsız tavuk ve sınırsız bira, daha ne isteyebilirsiniz ki?

Related Posts

Yorum Bırak