McDonald’s Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey

tarafından Toplist10
0 comment

Bunu okuyan herkesin büyük olasılıkla zamanında bir McDonald’s çizburgerinı tattığını ya da en azından restoranın ünlü Golden Arches’i tanıdığı söylenebilir. Fast food devinin olumsuz etkileri üzerine sayısız makale ve gıda güvenliği ile ilgili haberlerde sayısız hikaye görmüş olabilirsiniz.

Ama bugün bunun için burada değiliz. Ben, bugün McDonald’s hakkında olumlu, şaşırtıcı ve sadece ilginç olan bazı gerçeklere odaklanmak istiyorum. İşte McDonald’s hakkında muhtemelen hiç bilmediğiniz on şey.

10 – McDonald’s işe sosisli sandviç satarak başladı.

MCSosis

1930’larda, Richard “Dick” ve Maurice “Mac” kardeşler, 5.000 dolarlık borç ile bugün McDonald’s olarak tanıdığımız dünya çapında bir şirket kurdu. Başlangıçta, Kaliforniya, Monrovia’daki restoranlarına Airdrome adı verildi ve menü ağırlıklı olarak sosisli sandviçlere odaklandı. 1940’da operasyonlarını San Bernardino’ya taşıdılar ve isimlerini McDonald’s Barbekü olarak değiştirdiler, ancak önümüzdeki birkaç yıl içinde hala kardeşlerin umduğu başarıya ulaşamadı.

1948’de restoran geçici olarak kapatıldı ve bugün bildiğimiz McDonald’s olarak yeniden açıldı. Menü basitleştirildi ve bugün hala tanıdık olan burger, patates kızartması ve milkshake’lere odaklandı. Günümüzde hala kullanılan üretim hattı işlemi otomobil üreticilerinden alınmıştır ve “Speedee System” olarak adlandırılmıştır. Bu, fast food endüstrisi için standardı belirleyen restoran zincirinin ilkiydi. [1]

9 – Hamburger, sezar salatası’ndan daha sağlıklıdır

Sezar salatası daha mı sağlıklı, emin misin?

Bu çocuklarınız yağlı burger ve patates kızartması yerken, sezar salatasını McDonald’s’tan sipariş etmeden önce tekrar düşünmenizi sağlayabilir! McDonald’sın sezar salatası, toplumun obezite düzeyindeki endişelerini gidermek için yaratıldı , ancak hepsi aldatmacadır. McDonald’s’dan gelen tam bir Sezar salatası (standart sos ve kruton dahil) 425 kalori ve 21.4 gram yağ içerir. Bu sadece 253 kalori ve 7.7 gram yağ içeren hamburger ile karşılaştırıldığında oldukça büyük bir fark.

Ayrıca McDonald’s’ın, yıllarca sağlık eleştirmenlerinin kaşlarını çattığı klasik tavuk kanatlarının bile “sağlıklı seçeneklerden” daha az kalori ve yağ tuttuğu kanıtlanmıştır. [2] “Peki ya patates kızartması?” diye sorabilirsin. Patates kızartması dahil, hamburger menü 459 kaloriye ve 16.7 gram yağa denk geliyor. Kalori miktarı daha yüksek olsa da, salatadan daha az yağ içeriyor.

8 – İngiltere Kraliçesi McDonald’s Franchise Sahibi

İngiltere kraliçesi

İngiltere Kraliçesinin kendi McDonald franchise’ı var! Tartışılan özel franchise, Londra’nın yaklaşık 130 kilometre dışında bulunan Banbury Gateway Alışveriş Parkına aittir . Deri kanepeleri, modern bilgisayarlı menü panoları, ücretsiz Samsung tabletleri ve masa servisiyle restoran açıkça diğerlerinin bir adım üzerindedir.[3] Teknik olarak konuşursak, imtiyaz şahsen kraliçeye ait değildir. Ancak, Crown Estate’in sahip olduğu arazide bulunuyor.

Başka bir sürpriz olarak, McDonald’s’ın franchise’ı Crown Estate’in arazisine ilk defa girmiyor. 2008 yılında Bath Road Retail Park 92 milyon £ ‘e satın alındı. Bir McDonald’s’a ek olarak, bir B&Q mağazasını, Comet, JJB Sports ve Mothercare’i de içeriyordu. Bu emlak 2016 yılında satılmıştır.

7 – McDonald’s Çalışanları, Araca Servisde At Sırtındaki Bir Müşteriye Hizmet Vermicek

Fast food restorantına atla girmeye çalısan bir müşteri

2013 yılında, bir kadın atını Manchester’daki bir McDonald’s da araca servisten(Drive-Thru) geçirdikten sonra para cezasına çarptırıldı. McDonald’s çalışanları tarafından geri çevrildiğinde atının sırtında idi. Midilli kullanan küçük bir kız kadına eşlik etti, ancak yalnızca yetişkin suçlandı.

Fast food zincirinin cevabı, müşteriye ve çalışanlara sıkıntı verdiği iddiasıyla bayanı mahkemeye vermek oldu. Ayrıca, davranışlarıyla ilgili ek sağlık ve güvenlik riskleri nedeniyle para cezasına çarptırıldı. McDonald’s daha sonra müşterilerimizin ve çalışanlarımızın sağlığı ve güvenliği en büyük önceliğimizdir ve bu nedenle yayalara, bisiklete binenlere veya atlı müşterilere hizmet vermediklerini açıkladı. [4]

Yukarıdaki fotoğrafta görgü tanıkları, bir bayanın müşteriye hizmet vermeyi reddetmesi ve kahvesini sipariş edebilmesi için atını
fast food restoranından çıksrması gerektiğini belirtti. Daha sonrada atını bağlamasına yardım etti. İşte bu müşteri hizmeti!

6 – Hamburgerolojide Yaklaşık 80.000 Kişi Lisans Derecesine Sahiptir

80000 lisanslı hamburgerolojist

1961’in sonunda McDonald’s başkanı Fred Turner, Illinois’deki bir McDonald’s bodrumunda “Hamburger Üniversitesi” ni açtı. [5] Hamburger Üniversitesi, restoran prosedürleri, servis, kalite ve temizlik arasında tutarlılık yaratmaya odaklandı. 1960’lı yıllarda McDonald’s çalışanlarının, restoranlarda hamburger çevirmelerine izin verilmeden önce Hamburger Üniversitesi’nden diploma almaları istendi . İstatistikler bu nedenle Hamburgerology’de 80.000’den fazla kişinin lisans derecesine sahip olduğunu söylüyor.

5 – ABD’de Yetiştirilen Patateslerin %7’si McDonald’sın Patates Kızartmasına Dönüşüyor

McDonald’s patatesleri

Patates kızartması bu dönemde evrensel bir besindir. Onlara cips, patates kızartması veya kızarmış patates diyebiliriz, ama esasen, bunlar evrensel bir abur cubur. Fransız, İspanyol ve Belçikalılar arasında popüler olan yağlı atıştırmayı kimin icat ettiği konusunda tartışmalar var. Ancak kabullenilmiş olan, Thomas Jefferson’ın onları ABD’ye getirdiği ve ülkenin dört bir yanındaki patates çiftçilerinin kendisine teşekkür etmesi gerektiğidir.1802’de Jefferson, Beyaz Saray yemeğinde Fransız usulü ilk patates kızartmasını servis etti .

Bugün ABD’de yetişen tüm patateslerin yaklaşık yüzde 7’si McDonald’sın patates kızartması haline getiriliyor. [6] Ayrıca, fast food zinciri ABD’deki restoranlarda satılan patates kızartmasının üçte birinden fazlasını satıyor.

4 – Justin Timberlake, ‘Ba-Da-Ba-Ba-Bah’ Jingle Şarkı Sözünden 6 Milyon Dolar Kazandı

“I’m Lovin’ It ” kampanyası için yazılan jingle, sonsuza dek kafamıza en uygunsuz zamanlarda sıkışıp kalmış bir melodi olacak ve bu yağlı yiyecekler için ağızlarımızı sulandıracak. En uzun süren McDonald’s kampanyasıydı ve Alman Ajansı Heye & Partner tarafından yaratıldı. 2003 yılında Almanya’da piyasaya sürülmesinden bu yana (“Ich Liebe Es” olarak bilinir), 120 ülkede en az 20 dilde yayın yaptı! Bu, McDonald’s’ın dünya çapında bir pazarlama kampanyası yaratma konusundaki ilk girişimiydi ve gelecekteki fast food restoranları için pazarlamanın öncülüğünü yaptı.

ABD’de yayınlamak için McDonald’s, şarkıyı söylemesi için Justine Timberlake’e 6 milyon dolar ödedi. Ayrıca uluslararası pop yıldızının 35 şehirli Avrupa turnesine sponsor oldular. [7]Bütün bunlar çok gibi görünse de, bugün jingle’ın ne kadar gelir elde ettirdiğini bilerek, muhtemelen daha fazla para alması gerekiyordu!

3 – ‘Kapılarımız Her Zaman Açık’ Politikaları ‘McRefugees’ Evsizlere Yönelikti

Honkong’da McDonald’s geceleri

McDonald’s’ın Çin ve Japonya’daki restoranları gün boyunca aktif olarak insanlarla doludur, ancak akşam gelince, evsizler için geçici pansiyonlara dönüşürler . Bu, özellikle Hong Kong’ta belirgindir. Yaşlı bir bayanın 2015 yılında ölümünün ardından Hong Kong’daki bir McDonald’s’ta yedi saat boyunca fark edilmmemesinden sonra, şirket “yaşamın her kesimine yerleştiklerini” barınma ile bakım yapma ve koruma arasında bir denge bulduklarını söyleyen bir açıklama yaptı. iyi deneyimler.

Hong Kong şehri, bu insanları “McRefugees” olarak nitelendiriyor. Gecenin geç saatlerinde uyumak için geliyorlar ve McDonald’s’ın şehirdeki restoranları da, yoksulluk sınırının altında yaşayan yaşlı müşterilerin konaklaması için ışıklarını karartıyor. [8]

2 – Bill Gates, Ona Sınırsız Ücretsiz Fast Food Sunan Bir McDonald’sın Altın Kartına Sahiptir

McDonald’s Altın Kart sahibidir.

McRefugeessin tam aksine, zengin ve ünlülere fast food da dahil olmak üzere her şey ücretsiz olarak sunuluyor gibi görünüyor. Warren Buffet ve Rob Lowe gibi  toplumun sosyete kesiminin diğer üyeleri de Altın Kartlara sahipler, ancak Bill Gates’in dünya çapındaki geçişlerinin aksine, belirli eyaletler ve şehirlerle sınırlı. [9]

Şaşırtıcı bir şekilde, konsept sadece McDonald’s ile sınırlı değil. Burger King, üyeleri Jennifer Hudson, George Lucas ve Hugh Laurie’yi içeren bir “Taç Kartı” sunarken, Nandos da “Yüksek Beş” olarak da bilinen bir “Siyah Kart” sunuyor. Bunun bilinen tek sahibi Ed Sheeran, Kart kurallarına rağmen, internet üzerinden küresel olarak yayılmış olan, kartla birlikte bir selfie yayınladı .

Eğlenceli Gerçek: Hugh Laurie, Burger King Crown Card’ını şirketin PR ekibi ile konuşarak ve zaten varmış gibi davranarak elde etti.

1 – Disney Çocuk Obezitesini Desteklemeyi Durdurmak İçin 2006 Yılında McDonald’s ile Bağlarını Kopardı

Fast food zinciri ile 2018 yılında ortaklık 12 yılın ardından yenilendi.

Ünlü Happy Meals’ın küçük disney oyuncaklarını kullanmayı bırakıp diğer markalar ile anlaşmaya başladığını fark ettiniz mi? Bir zamanlar sevilen Disney Happy Meal oyuncakları 2006’da, Disney fast-food deviyle olan sözleşmesini yenilememeyi seçtiğinde hızlı bir şekilde durdu. Disney, aile dostu olmaktan gurur duyduğunu ve çocuk obezitesinin öngörülen artışından uzak durmak istediğini belirtti.

McDonald’s ile yapılan anlaşmanın 1.1 milyar dolar değerinde telif ücreti olduğu öğrenildi. Bunun da ötesinde, Disney, McDonald’s’ın ünlü tema parkları içinde tezgahlar kurmasına izin vermişti . Bu tezgahlar aniden sona erdi

Bilim adamları, çocukları abur cuburla ilişkilendirilmekten vazgeçen film karakterlerini onayladılar ve bunun yerine sağlıklı yiyeceklerin tanıtımını önerdiler. Bu, elma dilimleri ve salatalar gibi daha sağlıklı Happy Meal seçeneklerini seçen, McDonald’s’ın Shrek 3 tanıtımlarında gösterildi . [10]

2018 yılında, Disney ve McDonald’s sonunda ortaklıklarını yeniledi ve Disney karakterlerini Happy Meals’a geri verdi.

Related Posts

Yorum Bırak