Mısır Piramitleri Nasıl İnşa edildi ? Hiç Duymadığınız 10 Muhteşem Teori

Mısır Piramitleri Nasıl İnşa edildi ? Hiç Duymadığınız 10 Muhteşem Teori 1

Mısır piramitleri nasıl yapıldı? Binlerce yıldır, tarihçiler, mimarlar ve bilim adamları bu soruya en iyi açıklamayı yapmaya çalıştılar. Bu güne kadar gizem hala tam olarak çözülebilmiş değil. Kimse tam olarak nasıl yapıldı bilmiyor. Ancak, bu konuda bir çok teori ortaya atıldı. Antik mısır piramitleri için yapılan en makul 10 yapı kuramını inceleyeceğiz.

10 – Antik Makineler/Vinçler

Mısır Piramitleri Nasıl İnşa edildi ? Hiç Duymadığınız 10 Muhteşem Teori 2

Mısır Kasnağı basit ama gerçek bir kasnaktır – bir kaldırma makinesidir.

Doğal olarak, bir bina yapmayı düşündüğümüzde aklımıza ilk gelen düşünce, ağır metal veya taş parçalarını kaldırmak ve taşımak için vinçlerin kullanılmasıdır. İlk mısır piramitleri, ağır vinçlerin dayanabileceği ve çalışabileceği geniş, düz yüzeyli basamak piramitlerdi. Elbette, eski kültürler kaldıraçlar ve kasnak sistemlerinin farkındaydı ve muhtemelen ilk piramitleri inşa etmek için böyle bir şey kullandılar. Bununla birlikte, üzerinde durulacak bu küçük yüzeyler(basamaklar) göz önüne alındığında Mısır’ın Büyük Piramitlerini açıklamak söz konusu olduğunda vinçlerin neredeyse hiçbir olasılığı yoktur. Giza’da bulunan geometrik piramitlerin nasıl inşa edileceğini açıklamak için daha ileri inşaat teknikleri gerekir.[1]

9 – Piramitler Başlangıçta Tepelerdi

Mısır Piramitleri Nasıl İnşa edildi ? Hiç Duymadığınız 10 Muhteşem Teori 3
Antik mısır piramitleri tepelerin üzerine inşa edilmiş olabilir mi?

Piramitlerin ardındaki ilginç ama tuhaf bir açıklama, aslen doğal dağlık oluşumlar olarak başladıkları ve ardından kayaların tepeden aşağıya doğru bu tepelerin üstüne yerleştirildiği yönündedir. Bu fikir ilk olarak 1884 tarihli bir makalede Fort Wayne Journal-Gazettesi’ndeki bir bilim insanı konferansı tarafından önerildi. [2]

Belki de, Herodot’un piramitlerin “yukarıdan aşağıya” inşa edildiğini söylemesiyle kastettiği şey buydu. Hey, bu saçma ve uygunsuz olmasına rağmen en azından  yaratıcı bir teklif.

8 – Elle Düzeltme / Düzleştirme

Mısır piramitlerin inşa edilmesinde en zorlayıcı özelliklerden biri, Mısırlıların kayaların, aralarında neredeyse hiç boşluk kalmayacak düzeyde aşırı hassas bir şekilde kesebilmeleri gibi görünüyor. İki taşın birleştiği yerlere bir kağıt bile sığmaz. Mısırlılar böyle bir sıkılığa ve mükemmelliğe nasıl ulaştı? Bugün en güçlü elmas uçlu bıçaklarımızla bunu yeniden yapamıyoruz. Temel el aletleri ve biraz yaratıcılıkla bunu başarabileceklerini bilmek sizi şaşırtabilir. Sahip olduklarını kullanmada bizden çok daha iyiydiler[3].

Kayaların bu pürüzsüzlüğünü, kayaların içine yerleştirilmiş, sıkı iplerle birbirine bağlanmış, eşit yükseklikte iki direk kullanarak başardılar. Bu, kaya yüzeyinin ipin altında ya da üstünde kalıp kalmadığını görebilmelerini sağladı. İpin kaya yüzeyi ile bariz bir şekilde temas ettiği bir nokta bulmuşlarsa, onu kırmızı hardal kullanarak işaretleyebilirler ve sonra bir çakmaktaşı kazıyıcı ya da güneş taşı kullanarak yüksek noktayı kazıyabilirlerdi. Dünyadaki en sert malzemelerden biri olan granit kayadan talaş çıkarmak mümkündür.

7 – Kireçtaşı Betonu

Mısır Piramitleri Nasıl İnşa edildi ? Hiç Duymadığınız 10 Muhteşem Teori 4
Piramit bloklar yerinde jeopolimer beton tekniği ile yapılmış olabilir.

Kayalarda mükemmel, pürüzsüz yüzeyler elde etmenin belki de daha iyi ve daha mantıklı bir yolu, taşların sıvı kireçtaşı betonu dökülerek yapılmış olmasıydı; bu daha sonra kolayca mükemmel bir geometrik şekil oluşturmak üzere kaplanabilirdi. Bu teoriyi destekleyen bazı kanıtlar var gibi görünüyor. Mikroskopta, Egyptolog Jean-Philippe Lauer, taşların yüzeyinde hava kabarcıkları olduğunu belirterek, havanın sıvı betonun altında kaldığını belirten işaretler buldu. Amerikan Seramik Derneği Dergisi’ne göre, taşların içindeki öğelerin çok hızlı bir süreçte oluştuğu anlaşılıyor, bu bunun çimento kanıtı olduğunu gösteriyor[4].

6 – Zikzak Rampa Teorisi

Mısır Piramitleri Nasıl İnşa edildi ? Hiç Duymadığınız 10 Muhteşem Teori 5
Mısır piramitleri zikzak rampalar kullanılarak inşa edilmiş olabilir.

İşte listeyi oluşturan çeşitli rampa teorilerinden ilki. Düz rampa teorisi burada değildir, çünkü böyle bir rampanın piramidin kendisinden daha büyük olması gerekirdi. Düz bir rampanın, yaklaşık 7 derecelik bir eğim verildiğinde, piramitten 1,6 kilometre dışa doğru uzanması gerekecektir. Bu problemi hızla anlayan araştırmacılar, başka rampa teorileri tasarladılar.

Bir rampanın anlam kazanması için, piramidin inşa edilmesi sürecinde, inşa edilebilmesi gerekir. Bir zikzaklı rampa, düz bir rampadan daha az malzeme gerektirse de, piramit yapısı daha yükseğe ve daha yükseğe inşa edildiğikçe sürekli düzeltme gerektirecek olması nedeniyle neredeyse imkansızdır.

Tek başına zikzak yapan bir rampa tek başına başka bir gizem olur.Bu tür bir rampa piramidi nasıl önleyebilir? Bunun gibi rampa teorileri geniş ölçüde itibarsızlaştırılmıştır.[5]

5 – Islatma Kumu

Mısır Piramitleri Nasıl İnşa edildi ? Hiç Duymadığınız 10 Muhteşem Teori 6
Su ile ıslatılan kumlar, kuru kuma göre daha az sürtünme yaratır.

Bugün, bazı savunucular hala piramit taşlarının, sürtünmeyi azaltarak taşları çok daha kolay bir şekilde sürüklemek için ıslatılan kum yığınlarının üzerinde taşındığına inanmaktadır. Bu teori, taşların inşaat alanından yüzlerce kilometre uzakta bulunan taş ocaklarından taşınmasını ve işçilerin bir tür rampa kullanarak taşları nasıl yukarı doğru hareket ettirildiğini açıklayacaktır. [6]

Ancak ıslak bir rampa, taşların bazıları 20 tona kadar ağırlaştığında taşların yukarı taşınması için yeterli stabilite sağlar mı? Peki ya bu taşları ıslak bir rampada çeken adamlar? Bu teori ancak kayaların taşınmasını açıklayabilir. Kayaları kaldırma yöntemi olarak başarısız olur.

4 – Spiral Rampa Teorisi

Mısır Piramitleri Nasıl İnşa edildi ? Hiç Duymadığınız 10 Muhteşem Teori 7
Spiral rampalar, zikzak rampalara göre daha pratik bir çözüm olabilir.

İşte bu listedeki kulağa ilk mantıklı gelen teori. Mantıklı bir rampa teorisi oluşturmaya çalışırken insanlar sonunda bir spiral rampanın piramitle aynı anda inşa edilebileceğini fark etmeye başladılar. Piramidin çevresinde dolanacak ve piramit inşa edildikçe sürekli yukarı doğru yükseleceklerdi. Bu dış spiral rampa teorisinin savunucuları arasında Yale doktorasına sahip bir arkeolog olan Mark Lehner vardır. Spiral bir rampanın kullanımındaki asıl sorun, köşelerin etrafındaki taşlara manevra yaptırmaktır. Büyük taşları bir rampada çekmek yeterince zor, ama aynı zamanda taşları döndürmek de başka bir zorluk yaratıyor. Dış sarmal rampa teorisinin parçalandığı ve daha makul metotların gerekli olduğu yer burasıdır[7].

3 – Su Şaftı Teorisi

Yerel bir su kaynağından yeraltında, taş ocağından makul bir mesafede uzun bir su geçiş yolu inşa etmek ve taşları yukarı doğru kaydırmak için su şaftları kullanmaya ne dersiniz? Bu teori, taşların taşınması için bir su yolunun kullanıldığını ve taşların suda kesilip şekillendirildiğini göstermektedir. Bir taş kesildikten sonra, hafif yüzdürme malzemesi parçaları taşa tutturulmuştur. Bu şekilde taş, yukarı doğru yükselir ve yüzeyi diğer taşlara çarpmaktan korunurdu. Bu tür su şaftlarının, dünyanın diğer bölgelerindeki yapılara yardımcı olmak için kullanıldığını gösteren bazı kanıtlar vardır. Örneğin, Kamboçya’da Angkor Wat’ı inşa etmek için kanalların kullanıldığı düşünülmektedir.

Bununla birlikte, eğer böyle bir kanal Büyük Giza Piramidi inşa etmek için kullanılmışsa nereye gitti? Neden yıkıldı? İddiaya göre, inşa etmek 10 yıl aldı ve Nil Nehri’nden Giza bölgesine olan uzaklığın 10 km olması gerekiyordu.[8]  Ayrıca, bu teori doğru olsa bile, kralın Odası’nı inşa etmek için kullanılan taş ocağı blokları gibi piramit içindeki bazı diğer ayrıntıları açıklamıyor.

2 Dünya Dışı Müdahale

Mısır Piramitleri Nasıl İnşa edildi ? Hiç Duymadığınız 10 Muhteşem Teori 8
Dünya dışı müdahale teorisi antik mısır piramitleri dendiğinde akla ilk gelen açıklamalardan biridir.

Mısır piramitlerinin insanlar tarafından nasıl inşa edildiğini anlamaya çalışmakla ne kadar fazla zaman harcadık, oysa cevap başka bir yeri işaret ediyor gibi görünüyor. Dünya dışı müdahale genel olarak akademisyenler tarafından reddedilmesine rağmen, sağlıklı sayıda Egyptolog ve tarihçi piramitlerin uzaylılar tarafından inşa edildiğine inanmaktadır. Dünya dışı müdahale tamamen doğal bir teoridir. Piramitler hakkında bildiğimiz her şey göz önüne alındığında, eski kültürlerin bu inanılmaz yapıları kendi başlarına inşa edemedikleri sonucuna varmak rasyonel olabilir.

Bugün tüm ileri teknolojimizle bile, Mısır’dakiler gibi piramitler inşa edemiyoruz. Bu nedenle, eski ilkel bir medeniyetin, bu kadar aşırı hassasiyetle piramitleri inşa etmek için gereken hem teknolojiye hem de ustalığa sahip olması anlaşılamaz gibi görünüyor.[9]  Büyük Giza Piramidi, neredeyse tam olarak kuzeye bakıyor, sadece 3/60 derecelik bir varyansa sahip. Bu, Londra’nın Greenwich kentindeki Kraliyet Gözlemevi’nden bile daha kesindir. Bu gözlemevi kuzeyi 9/60 derecelik bir varyansla gösterir.

Büyük Piramidin dikkat çekici bir diğer matematiksel özelliği de, çevresinin yüksekliğe bölümü sadece küçük bir sapma ile 2π’ye eşit olmasıdır. Piramitleri çevreleyen diğer kusursuz matematiksel figür yerleştirme oranlarıdır. Ortalama her biri 2.5 ton ağırlığına sahip 2.3 milyon taşın yerleştirilmesi için 2 dakikada 1 taş koyulması gerektiği tahmin ediliyor. Bu kayaları kusursuz bir şekilde kesmek, çölde kilometrelerce taşımak, blokları rampayla yukarı taşımak ve sonra onları mükemmel bir şekilde yerleştirmek için gereken tüm zamanı ifade eder. İlkel insanların, hepsini bu kadar kısa bir sürede yaptığına inanmak çok zor.

1 Jean-Pierre Houdin’in Dahili Rampa Teorisi

Son zamanlarda, bir adam mısır piramitlerinin nasıl inşa edildiğinin gizemini çözmeye çalışan diğerlerinden farklı düşünüyor. Jean-Pierre Houdin adında bir Fransız mimar. 1990’lardan itibaren tüm zamanını antik mısır piramitlerini incelemeye adadı ve şimdiye kadar tasarlanan en parlak piramit yapı teorisini tasarlayabildi.

Houdin’e göre, Büyük Piramit iki ayrı spiral rampa kullanılarak inşa edildi. Birincisi, yukarı yüzde 30 kadar yükselen bir dış spiral rampasıydı ve ikincisi, ağır taşların üst kısmın sonuna kadar sürüklendiği bir iç spiral rampasıydı. Bu iç rampanın eğiminin 7 derece olduğu hesaplandı. Bu spiral rampa ayrıca işçilerin blokları çevirmeleri için köşelerde açık bölümler içeriyordu. Burası vinçlerin kullanıldığının düşünüldüğü yer.

Houdin, iç rampaya ek olarak, Kral Odasının ve Büyük Piramit’teki en gizemli oda olan büyük galerinin nasıl inşa edildiğini de açıkladı. Kral Dairesi’nin üzerindeki devasa granit bloklar, uzun kasnaklı bir sistemle büyük galeriden çekildi. Bu nedenle, büyük galeri pratik bir amaç için yapıldı. Büyük galerinin içinde bu teoriyi destekleyen işaretler vardır, örneğin kayalara açılmış deliklerin kasnak sistemini desteklemek için kullanıldıklarına inanılmaktadır.

 Dijital teknolojiyi kullanarak, bilgisayar programcıları ekibi fikri test edebildi. Houdin’in piramit taslaklarının matematiksel olarak ölçtüğünü ve iç rampanın makul olduğunu doğruladılar. Ancak, en şaşırtıcı olanı, düşük yoğunluklu bir tarama kullanarak bir rampanın gerçek varlığına dair kanıt bulabilmeleriydi. Piramitte, spiral şeklinde bir görüntü ortaya çıkardı. Bu bir iç rampanın kalıntıları olabilir. Bu teori, bize şimdiye kadar piramitlerin nasıl inşa edildiğine dair en mantıklı açıklamayı yapıyor.[10]

Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşın