Tavuklar Hakkında Şaşırtıcı 10 Gerçek

tarafından Toplist10
0 comment

Tavuklar, dünyadaki en yaygın hayvanlar arasındadır. Toplam tavuk nüfusu, toplam insan nüfusunun yaklaşık üç kat olduğu tahmin edilmektedir. Nüfuslarının en az 19 milyar olduğu düşünülmektedir. Karşılaştırmak için, en yaygın ikinci evcil hayvan, 1.4 milyar nüfusu olan sığırlardır. 

Tavuklar aynı zamanda en çok tüketilen hayvanlardır, yıllık olarak diğer tüm kara hayvanlardan daha fazla tavuk öldürülmektedir. Sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde yılda yedi milyar tavuk öldürülüyor. Etrafta o kadar çok tavuk olduğu için onları kabullenmek kolaydır. Ama daha yakından baktığında, şaşırtıcı derecede etkileyici bir hayvan türüdür.

Tavuklar Hakkında Şaşırtıcı 10 Gerçek:

10 – Muhtemelen Yemek İçin Evcilleştirilmediler

Tavuklar Hakkında Şaşırtıcı 10 Gerçek
Tavuklar Hakkında Şaşırtıcı 10 Gerçek

Şaşırtıcı görünüyor, ancak arkeologlar tavukların yemek için evcilleştirilmediklerine inanıyorlar. Güneydoğu Asya’nın kırmızı orman kuşu ( Gallus gallus ) muhtemelen ilk modern evcil tavuğa dönüşen, horoz dövüşünün acımasız “sporu” için insanlar tarafından yakalandı. 

Bu muhtemelen en az 7.000 yıl önce gerçekleşmiş ve tavukları en eski evcil hayvanlardan biri yapmıştır. Yumurtlayan kuş hızla dünyaya yayılmıştır, ancak et kaynağı olarak değeri modern endüstriyel tarım tekniklerinin geliştirilmesine kadar nispeten sınırlı kalmıştır.

Horoz dövüşü çağlar boyunca son derece popüler bir spor olmuştur, ancak şu anda yaygın bir şekilde insanlık dışı bir eylem olarak bilinmekte ve çoğu ülkede yasa dışı olarak kabul edilmektedir. 

Bununla birlikte, sözde spor yeraltında devam ediyor. Kumar, uyuşturucu ve yasadışı silah ticareti ile bağlantılı. Dövüşler genellikle kırılmış kemikler, hasar görmüş gözler ve delinmiş akciğerlerle birlikte bir veya iki kuşun ölümüne yol açar.

9 – Tavuk Vergisi

Tavuklar Hakkında Şaşırtıcı 10 Gerçek
Tavuklar Hakkında Şaşırtıcı 10 Gerçek

Soğuk Savaş sırasında, ABD kümes hayvanları endüstrisi hızla büyüdü ve eskiden pahalı olan tavukların fiyatlarını düşürdü. Amerikalı çiftçiler ucuz tavuklarını yurtdışına ihraç etmeye başladılar. İhraç edilen ülkelerde, yerel tavuk fiyatlarından çok daha düşük fiyatlara satıldılar. 

Bu durum yerel çiftçilerin, Amerikalı üreticileri kendilerini alt etmekle suçlamasına sebep oldu. Ayrıca Amerikan tavuklarının kimyasallarla dolu olduğunu iddia etmeye başladılar; Batı Almanya’daki çiftçiler bazı ABD tavuklarına arsenik enjekte edildiğini iddia etti. 

Fransa, Batı Almanya ve diğer birçok Avrupa ülkesi kısa süre önce ABD kümes hayvanı ithalatı konusunda ağır bir ek vergi getirerek, Avrupa’da satılan Amerikan tavuklarının sayısını en az yüzde 25 azalttı.Bu gelişme Amerikanın tarımsal çıkarlarıyla uyuşmadı.

1963 yılında Başkan Lyndon Johnson, ABD’ye getirilen nişasta, dekstrin, brendi ve hafif kamyonlarla ilgili yüzde 25’lik bir ek vergi getirerek yasağa cevap verdi. 

Hafif ticari araçlara uygulanan ek vergiler, ürünleri ABD’de giderek daha popüler hale gelen Volkswagen gibi Avrupalı ​​otomotiv şirketlerine doğrudan darbe olarak tasarlandı.

Tavuk vergisi bugün hala uygulanmaktadır. ABD üreticilerinin hafif kamyon pazarına hakim olmasına yardım etmesine rağmen, aynı şirketlerin yurtdışına ürettikleri kamyonları getirmelerini de önlüyor. 

Ek vergiyi geçmek için Ford , Türkiye’de üretilen kamyonlara pencere ve koltuk eklerdi. Bu “binek araçlar” ABD’ye ithal edildikten sonra, pencereler ve koltuklar kaldırıldı ve tekrar hafif kamyonlara dönüştürüldü (Mercedes ve Dodge aynı şeyi yaptı). 

Benzer şekilde, Subaru BRAT büyük bir avantaja sahipti, çünkü iki ayrılabilir arka koltuğu var ve bir yolcu aracı olarak sınıflandırılmasını sağlıyordu . Bu boşluk kapatıldığında, BRAT’ı etkili bir şekilde öldürdü.

8 – Büyük KFC Tavuk Komploları

Tavuklar Hakkında Şaşırtıcı 10 Gerçek
Tavuklar Hakkında Şaşırtıcı 10 Gerçek

Bugünlerde bir şey popülerse, bu konuda vahşi bir komplo teorisine sahip olmanız neredeyse garantidir ve kızarmış tavuktan daha popüler olamazsınız. 

Bir hikaye, hükümetin “tavuklarının” gerçek tavuklardan yapılmadığını keşfettikten sonra isimlerini Kentucky Fried Chicken’dan KFC’ye değiştirmesi için popüler bir fast food zincirini zorladığını söylüyor.

Teori, New Hampshire Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmanın, KFC’nin tavuklarının, yalnızca “ genetik olarak manipüle edilmiş organizmalar ” olarak sınıflandırılabilecekleri kadar çok fazla tahrif edildiğini iddia ediyor. 

Yaratıkların gagaları, tüyleri ya da ayakları yoktu. Kan ve besin maddelerini vücutlarına pompalayan tüplerle canlı tutulmaları gerekiyordu. Kemikleri daha fazla ete yer açmak için genetik olarak küçülmüştü.

Çok ürkütücü bir hikaye, ama neyse ki doğru değil. Gerçekte, KFC’nin ismini değiştirmesinin sebebi menülerini sadece tavuktan uzaklaştırmak istiyor olmalarıydı. Ayrıca “kızarmış” kelimesini kullanmayı bırakmak istediler, çünkü sağlıksız çağrışımlar taşıyordu. 

7 – Tavuk Tabancası

Tavuklar Hakkında Şaşırtıcı 10 Gerçek

Bir “kuş vuruşu”, uçan bir kuşun bir uçakla çarpıştığı zaman için şaşırtıcı şekilde teknik olmayan bir terimdir. Her ne kadar dahil olan kuşların çoğu 3.5 kilogramdan daha az olsa da, böyle bir çarpışmanın hızı muazzam olabilir.

Bu da uçağa potansiyel olarak ciddi hasar verebilir. 1960’lı yıllarda, uçakları sığırcık sürüsüne çarptığında, çarpışmada üç motorunu kaybettiğinde 60’tan fazla insan ölmüştür.

Uçağın farklı bölümlerinin bir kuş çarpmasına nasıl tepki vereceğini test etmek için, güvenlik bilincine sahip bilim adamları , tavuk tabancasını (hindi tabancası, tavuk topu veya horoz güçlendirici olarak da bilinir) geliştirdi. 

Silah, tavuk karkaslarını sabit uçaklarda Mach 1.4’e (1.674 km/s) varan hızlarda fırlatır. Bu “Tavuk Yutma Testi” olarak bilinir ve yeni bir jet motorunun Federal Havacılık İdaresi (FAA) tarafından güvenli bir şekilde sertifikalandırılmasından önce yapılması gerekir. 

Diğer uçak parçaları da -ön camlar, kuyruklar ve kanatlar dahil- teste tabi tutulur. Top ayrıca uçakları “kara kutuların” yüksek hızda zemine fırlatarak test etmeleri için de kullanılıyor (çoğu “kara kutuların” yerçekimi kuvvetinin 3.500 katına kadar bir darbeye dayanabilmesi bekleniyor).

6 – Kuvvetli Tavuklar

Tavuklar Hakkında Şaşırtıcı 10 Gerçek
Tavuklar Hakkında Şaşırtıcı 10 Gerçek

Irak’ın 2003 işgali, yakın tarihin en karmaşık askeri operasyonlarından biriydi. Savaş başlamadan önce, Irak’ın kimyasal silah kullanabileceği ve tahrip olmuş petrol tesislerinden kaynaklanan kirliliğin standart askeri kimyasal tespit ekipmanını engelleyebileceği endişeleri vardı. 

Ek olarak, tespit ekipmanlarından bazıları, istila henüz başlamamış olmasına ve havada tehlikeli kimyasallar olmamasına rağmen alarmı tekrar tekrar yükselterek görünüşte arızaya açıktı.

Bu sorunların üstesinden gelmek için ABD birlikleri , canlı tavuk kafeslerinin eşliğinde sınırdan Irak’a geçmek istiyordu. Askerler tavukları seçtiler çünkü nispeten zayıf solunum sistemlerine sahipler, bu da kimyasal bir saldırı sırasında ilk zayiat olmalarını sağlıyor. (Kömür madencileri benzer nedenlerle yanlarında kanarya alırlardı). 

Tavuklar aniden ölürse, askerler hemen koruyucu giysilerini takarlardı. Ayrıca, “seçici maskeleme” nin orijinal stratejisindeki bir gelişme olan donanımın çıkarılmasının güvenli olup olmadığını belirlemek için de kullanılabilirler. İşgal planı, körfeze konuşlandırılan 43 tavuktan 41’inin ölümünden sonra bir hafta askıya alındı.

Anlaşılan, ilk Körfez Savaşı sırasında tavuklar da yerleştirilmişti. Muhtemel bir kıyamet hikayesi, bir grup ABD askerinin bütün tavuklarını ölü bulmak için nasıl uyandıklarını anlatıyor. Panik halindeki askerler bir gaz saldırısından şüpheleniyorlardı ancak daha sonra tavukların gece boyunca donarak öldüğünü keşfetti. Bunlar yerine onları yedi .

Önerilen Liste: YENİLEBİLİR 10 TUHAF ORGAN

5 – Tavuk Toplayıcı

Tavuklar Hakkında Şaşırtıcı 10 Gerçek

Tavukların elle yakalanması , kümes hayvanı endüstrisindeki en kötü iş olarak kabul edilir. Ciddi sırt ağrısı ve karpel tünel sendromuna neden olur. 

Fiziksel gereklilikler ve zor çalışma koşulları, manüel tavuk avcılarını işe almanın ve elinde tutmanın zor olduğu anlamına gelir. Bu sorunu çözmek için, mekanik tavuk hasat makinesi geliştirilmiştir. Makine 30 saniyede 200’e kadar tavuğu ve bir saatte 8.000’e kadar tavuğu yakalayabiliyor. 

Tüm nedenlerin ötesinde korkunç görünmesine rağmen, makine aslında tavukları bacakları ve kanatlarından yakalamadığı ve baş aşağı tutmadığı için daha az morluk ve yaralanmaya sebep olur.

Deneyler, görünüşe göre bir biçerdöver kullanımının tavuk bacağına verilen hasarı yüzde 30 azalttığını buldu. Elle yakalama tekniklerine kıyasla kanatlarda yüzde 11 oranında daha az hasara sebep olduğu bulundu.

4 – Çinli İpek Tavukları

Tavuklar Hakkında Şaşırtıcı 10 Gerçek
Tavuklar Hakkında Şaşırtıcı 10 Gerçek

Normal tavukların aksine, Çinli ipek tavukları, koyu renkli etleri nedeniyle dikkat çekmektedir. Bu, pigment hücrelerinin yoğun bir şekilde ekspresyonuna neden olan, genetik fibromelanozdan kaynaklanır. Kemiklerin, etin ve iç organlarının siyah veya koyu mavi görünmesine sebep olur. 

İsimlerine rağmen, aslında Çin’den gelip gelmedikleri , wu go ji (“kara kemikli tavuk”) oldukları ve genellikle tıbbi amaçlar için kullanıldıkları hala belirsizliğini koruyor .

Dokunulduğunda ipek gibi hissettiren ayırt edici tüyleri nedeniyle Silkie (veya İpeksi) olarak adlandırılırlar. Bunun nedeni tüylerinin normalde tüy ipliklerini bir arada tutan dikenlerden yoksun olmasıdır. 

Sonuç olarak, tüyün her bir ipliği diğerlerinden uzak durmakta ve kuşa kabarık bir görünüm kazandırmaktadır.

3 – Hangisi Tavuk mu, Yumurta mı ?

Tavuklar Hakkında Şaşırtıcı 10 Gerçek
Tavuklar Hakkında Şaşırtıcı 10 Gerçek

Tavuk mu yumurtadan çıkar, yumurta mı tavuktan sorusu en azından MÖ 384’ten bu yana sorulmuştur (Aristoteles her ikisinin de var olduğunu söyledi, Stephen Hawking bir duruş aldı ve yumurtanın ilk geldiğini söyledi). Belki de dairesel bir referansın en ünlü örneğidir. (Cevabı hesaplamak için cevabı bilmeniz gereken bir durumdur.)

Ama belki de sonuçta sandığımız kadar dairesel değil. 2010 yılında, bilim adamları tavuklarda yumurta kabukları üretimini hızlandıran Ovocleidin-17 adında bir protein keşfettiler. Yumurta, Ovocleidin-17 olmadan üretilemez, bu nedenle tavuk önce gelir. 

Ne yazık ki, makalenin baş yazarlarından biri, araştırmanın tavuk-yumurta sorusunu cevaplamayı amaçlamadığı konusunda ısrar etti. Bunun yanı sıra yumurtanın ilk geldiğini söyleyenlerin muhtemelen dinozorları öne sürdüğünü düşünerek cevabın yetersiz olduğunu ekledi .

2 – Civciv Ayıklama

Tavuklar Hakkında Şaşırtıcı 10 Gerçek
Tavuklar Hakkında Şaşırtıcı 10 Gerçek

Civciv ayıklanması, istenmeyen civcivlerin öldürülmesi eylemidir. Hayvan hakları grubu “Hayvanlar için Merhamet” tarafından başlatılan gizli operasyon , bir Iowa kuluçkahanesinde günde 150.000 civcivin öldürüldüğünü ortaya koydu.

Doğumdan hemen sonra civcivlerin cinsiyetlerini belirlemek için sıralanır. Erkek civcivler ve hasta veya zayıf dişiler ayrılır. Civcivler canlı olarak bir değirmenin içine fırlatılır ve bu da onları birkaç saniyede ölüme götürür. Kıyma genellikle gübre veya sürüngen yiyecekleri olarak kullanılır.

Öğütme yönteminin aslında İngiltere’de ve başka yerlerde sıkça kullanılan gazlaştırmadan daha yumuşak olduğu iddia edilmektedir. Erkek civcivler bir odaya doldurulur ve onları öldürmesi iki dakikaya kadar sürebilen karbondioksit gazıyla doldurulur.

Erkek civcivler doğumdan hemen sonra öldürülür çünkü yumurtlayamazlar.

1 – Tavuk Hipnotizması

Tavuklar Hakkında Şaşırtıcı 10 Gerçek

Tavuk hipnozuna “ tonik hareketsizlik ” de denir ve korku ile tetiklenen bir tür katatonik duruma işaret eder. Başka bir deyişle, tavuk öleceğini ve buna göre donup tamamen hareketsiz bir duruma gireceğini düşünüyor. 

Tavuğu yerde tutarak ve gagasının önünde düz bir çizgi çizerek (hindiler, bıldırcınlar, inekler ve hatta atlar gibi diğer bazı hayvanlar) bu duruma kandırılabilir. Tavuk çizgiye odaklanacak ve hipnotize olacak, bacakları serbest kaldığında bile tamamen hareketsiz kalacaktır. 

Tavuk, 30 saniye ile 30 dakika arasında herhangi bir yerde veya dikkati dağıtılmadan veya hareket ettirilinceye kadar trans benzeri bir durumda kalacaktır. 

Kulağa çok acımasız geliyor, ancak bazı durumlarda bir tavuğu tutmaya çalışırken sabit kalması en iyi seçenek. Mücadele etmesi kendi başına yaralanmasına neden olabilir.

Yorum Bırak