Yenilebilir 10 Tuhaf Organ

tarafından Toplist10
0 comment

Et, birçok insanın diyetinde temel bir maddedir. Dana kıyma, jambon, biftek gibi kırmızı et ve hindi, tavuk gibi kuşların beyaz etleri yaygındır. Ortalama bir ailenin masalarında bulamayacağınız yenilebilir 10 tuhaf organ, tamamen yenilebilir olsalar bile, bu hayvanların organlarıdır.

Birçok ülke de farklı organlar bazı restoran ve sokak satıcılarının menülerinde kolayca bulunur.

Bir boğanın testisinden bir ısırık almak veya bir tavuğun sindirim kanalının bir kısmını yutmak çılgınca görünse de, bu organları yemek birçok kişi için normaldir. Aslında, bu yiyeceklerin bazılarının, denemeye cesaretiniz varsa, farklı bir zevk olduğu söylenir.

Yenilebilir 10 Tuhaf Organ:

10 – Dana Dili

Yenilebilir 10 Tuhaf Organ
Dana Dili (Yenilebilir 10 Tuhaf Organ)

Tüm dünyada dana dili , restoranlardan sokak satıcılarına kadar her yerde bulunabilen bir lezzet. 1940 ve1950’lerde Amerikan yemek kitaplarında da popüler bir yere sahipti. Ancak etlerin farklı kısımları daha fazla ilgi çektiği için yemek kitaplarından kayboldu.

Çeşitli şekillerde sunulabilen dana dilinin, dilimlenmiş biftek ve fileto gibi kırmızı etin diğer kısımlarına benzer olduğu söylenir. Dil, Meksika tacos de lengua gibi dünya çapında popüler yemeklerde kullanılıyor .

Dil, sarımsak, otlar ve bazı baharatlarla doğranmış ve kızartılmıştır. Salsa ve avokado gibi tipik taco sosları eşliğinde, tortillaya sarılmış. Bu yemekte sığır eti, domuz eti, elk ve kuzu dilleri sıkça kullanılır. [1]

Japonya gibi yerlerde dana dili oldukça popülerdir. Bu, özellikle dana dilinin bir uzmanlık alanı olduğu düşünülen Sendai şehrinde geçerlidir. Çeşitli şekillerde pişirilebilir, farklı yemeklere eklenebilir veya sade bir pilavla ızgara yapılabilir. Sadece restoranlarda değil, beklerken Sendai tren istasyonlarında da satın alınabilir.

Dana dili Amerika Birleşik Devletleri’nde popüler olmasa da, belirli restoranlarda ve hatta seyahat gemilerinde bulunabilir. Özel bir ürün olarak, Carnival Cruise Line, denemek isteyenler için bir meze olarak kızarmış dana dili sunuyor.

9 – Taşlık

Yenilebilir 10 Tuhaf Organ
Taşlık (Yenilebilir 10 Tuhaf Organ)

Büyücüler arasında popüler olan bir yemek türü ancak, düzenli olarak, bir restoranın menüsünde onları bulmak, tavuğun yenilebilir bir parçası olsa da pek mümkün değildir.

Bir kuşun sindirim sisteminde bulunan taşlık, kuşun sindirmesi için yiyecekleri öğütmeye yardımcı olan bir organdır . Amerika Birleşik Devletleri’nde, genellikle kızartılmış tavuk gibi servis edilirken, ülkemizde mangalları tüttürdüğünü görebilirsiniz.

Nijerya gibi ülkelerde, bir biber çorbasında kullanılır. Bu arada, Portekiz restoranları, sarımsakların, soğanların ve kırmızı şarabın da yer aldığı et suyu ile etlerin pişirildiği bir yemek olan moelaslar da sunuyor . 

Taşlıklar genellikle meze olarak ya da ana yemek olarak bir güveç içinde servis edilir.

Tayland gibi yerlerde, taşlıklar pirinç üzerine servis edilen tavuk eti gibi diğer et parçalarıyla hao man gai gibi çeşitli yemeklere dahil edilir. Taşlıklar, kolayca pişirilebilen bir tavuk parçası ve çok geniş bir kullanım alanı olduğu için sokak satıcıları arasında favoridir.

Benzer uygulamalar, Hong Kong, Tayvan ve Filipinler’de, tavuk taşlıklarının herhangi bir yemeğe eklenebileceği veya basitçe pilavla servis edilebildiği yerlerde bulunabilir. [2]

8 – Sığır Kalbi

Yenilebilir 10 Tuhaf Organ
Sığır Kalbi (Yenilebilir 10 Tuhaf Organ)

1940’lı yıllardan beri sığır kalbi çok zengin ve sağlıklı bir et olarak kabul edildi. B vitaminleri ve demir oranı yüksek olduğu için tavsiye edilir, bu yiyecek kişinin kendi kalbi için sağlıklıdır. Ancak, sizin için iyi olsa da, birçoğu bir hayvanın kalbini yeme düşüncesiyle pek ilgilenmemektedir.

ABD’de sığır eti kalbi kısa bir süre için kıymaya dahil edildi. USDA hala izin veriyor olsa da, uygulama çoktan kayboldu. Yine de, bazı restoranlar kalbi bir yahni haline getirerek ya da ızgara yaparak kullanırlar, bu da genellikle biftekle aynı görünümü ve dokuyu oluşturur. [3]

Şikago’da sığır eti kalbi bir karpuz salatasına dahil edilerek servis edilmektedir. Bu arada, Gürcistan’da mangalda sığır eti kalbinin giderek daha popüler bir yemek haline geldiğini gördü.

Peru gibi yerler , marine edilmiş, bükülmüş ve ızgaralanmış sığır eti kalbi olan anticuchoslara servis eder. Bu yemek, sığır kalbi yemenin en popüler yoludur ve restoranlar ve sokak satıcıları tarafından satılmaktadır.

Brezilya, Fransa, Danimarka ve Japonya, sık sık dana kalplerini yemeklerine katıyor veya gösterinin yıldızı yapıyorlar. Londra’da sığır eti kalpleri duyulmamış bir şey değil, özellikle popüler olduğu ve ucuza satın alındığı Michelin yıldızlı bir restoranda. Sığır kalpleri sote edilebilir, tartar haline getirilebilir, hatta burger haline bile getirilebilir.

7 – Kuzu Böbrekelri

Yenilebilir 10 Tuhaf Organ
Kuzu Böbrekleri (Yenilebilir 10 Tuhaf Organ)

Büyük Buhran sırasında, et fiyatının yüksek olması nedeniyle sakatat yemek Amerika’da yaygındı. Aileler, kullanabilecekleri her hayvan parçasını kullandılar. 

Günümüzde, et daha yaygın bir şekilde erişilebilir ve daha ucuz hale gelmiştir, ancak hala dünyanın kuzu böbrekleri de dahil olmak üzere sakatat yemeklerini değerlendirebilen parçaları vardır.

Hong Kong’da kuzu böbrekleri bir tavada kızartmada bulunabilir. Böbrekler çabuk ve lezzetli bir yemek yapmak için tavaya eklenmeden önce temizlenir ve küçük parçalar halinde kesilir. [4]

Kuzu böbreklerinin hassas tadı nedeniyle, çoğu tadı çıkarmak için genellikle baharatlı veya marine edilmiş olarak servis edilir. Kuzu böbreklerinin lezzetinin yemeğin yıldızı olmasını sağlamak için yalnızca sebzelerle eşleştirilirler. 

İran’da kuzu böbreği, kolay ve ucuz bir yemek oluşturmak için kuzu böbreklerini ve domates sosunu eşleştiren gholveh’teki ana bileşendir.

Kuzu böbrekleri, İskoçya gibi ülkeler kadar popüler olmasa da , diğer Avrupa restoranlarında yaygındır. Fransa’da kuzu böbrekleri genellikle sote edilmiş veya ızgara olarak bulunur. 

İngiltere’de, tost üzerine yayılmış olarak ya da daha tatlı bir tat vermek için kırmızı şaraba batırılmış halde yerleştirilebilirler. Daha yaygın olarak Birleşik Krallık’ta kuzu böbrekleri bir yahninin içinde – ya da meşhur şef Gordon Ramsay’ın tercih ettiği gibi bir börekte kullanılır.

6 – Keçi Beyni

Yenilebilir 10 Tuhaf Organ
Keçi Beyni (Yenilebilir 10 Tuhaf Organ)

Tereddüt çoğu zaman geçerli olsun ya da olmasın, bir tür hastalığa yakalanma korkusundan kaynaklanır. Bununla birlikte, birçok kültürde, bir hayvanın beynini tüketmenin bir incelik olduğu düşünülür ve bedensel fonksiyonları iyileştirdiğine inanılır.

Keçi giderek daha fazla tariflerde kullanılan ABD’de özellikle popüler hale gelmiştir. Bu trendlerden biri de keçi beynidir. [5]

Orta Doğu’da, keçi beyinleri tüketmek yaygındır. Aslında, Mumbai’de, breja fry, keçi beyninin bir köri sosunun yanı sıra biber ve zencefil ile pişirildiği tipik bir yemektir. 

Kuzey Amerika’daki bazı menülerde maghaz masala adı verilen yemek, satıcıların sık sık sokak yemeği olarak servis ettiği Hindistan ve Pakistan’da kolayca bulunabilir. Keçi beyninin tadı, pişirildiğinde pişmiş yumurtalara benzer bir yapıya sahip olarak tanımlanmaktadır.

Keçi beyninin tüketiminin sinir sisteminin işleyişi için iyi olduğu ve gerekli besinleri sağladığı iddiası vardır. Ancak, bu bilimsel olarak kanıtlanmış değildir.

Yine de, eğer biri yeni bir şeyler denemek istiyorsa, Meksika yemeği olan tacos de sesos dana eti yerine keçi beyni ile yapılabilir. 

Ayrıca, bazı Fransız restoranları bir baldırın yerine bir keçinin kaynatılmış kafasını kullanarak popüler yemek tete de veau’yu değiştirdi .

5 – Ördek Karaciğeri

Yenilebilir 10 Tuhaf Organ
Ördek Karaciğeri (Yenilebilir 10 Tuhaf Organ)

Kaz ciğeri Fransa’da başlayan ve dünyadaki restoranlarda bulabileceğiniz popüler bir yemektir. Yenildiğinde zengin ve neredeyse tereyağlı bir doku veren yağlı bir karaciğer sağlamak için bir ördeği aşırı beslenmeyi içerir.

Fransızlar ayrıca ördeğin kalan pişmiş kısımlarını üstüne alan “rouennaise sosu” adı verilen bir bordela sosunda da ördek karaciğerini kullanıyor. 

Tavuk karaciğeri birçok ülkede ortak bir yemek olmasına rağmen, ördek karaciğeri popülaritesini artırmaya başlamıştır. Yüksek miktarda protein, A vitamini, tüm B vitaminleri, demir, bakır ve çinko içerir. Yorgunluk için de iyi bir çare olarak kabul edilmiştir. [6]

Arjantin’de karaciğer hafif pişmiş ve hatta çiğ yenebilir. Bazı paleo diyetlerinde çiğ karaciğer, domates suyu, yumurta sarısı, hindistan cevizi suyu, limon ve limonla birlikte içecek şeklinde bulunur. Garip içecek bir tutam acı sos ile doldurulur.

Avustralya’da ördek tüketimini artırma umuduyla bir restoran açıldı. Orada ördek ciğeri mezelerden ana yemeklere kadar birçok yemeklerde farklı şekillerde kullanılıyor.

Dünyanın neresinde olduğunuza bağlı olarak, ördek ciğeri kaynatılabilir, bir şarap veya sherry sosunda sote edilebilir, ezme olarak veya hatta bir tencerede servis edilebilir.

4 – Koyun Midesi

Yenilebilir 10 Tuhaf Organ
Koyun Midesi (Yenilebilir 10 Tuhaf Organ)

Popüler İskoç yemeği haggis , hayvanın midesi içine kaynatılmış ve öğütülmüş, normalde yemeyi düşünmediğimiz koyun organlarını dahil etmekle ünlüdür. Koyun ciğerlerinde düzenlemeler nedeniyle ABD’de haggis’in İskoç versiyonuna izin verilmese de, diğer versiyonlar mevcuttur. Hepsi bir koyunun midesinde servis edilen etleri içerir.

Haggis tüketimi artmıştır ve artık yalnızca bir İskoç elyafı olarak görülmemektedir. Koyun organları, özellikle mideleri, hamburger, burrito ve hatta putine dönüşmüştür.

Bununla birlikte, bir koyunun midesinin kullanımı sadece haggis ile sınırlı değildir. Aynı zamanda, bir hayvanın midesinin pişirilmesi olan “işkembe” adlı ülkemizde popüler olan bir yemekte mevcuttur. Normalde bir ineğin midesi kullanılır. Ancak İtalya ve Türkiye gibi bazı yerlerde koyun midesi de tercih edilir. [7]

Diğer ülkelerde koyun midesinde, yulaf ezmesi de dahil olmak üzere farklı kullanımlar bulur. Romanya’da akşamdan kalma tedavisi olarak bile görülüyor . Yemeğin adı ciorba de burta’dır ve mideyi, en kötü akşamdan kalmaların iyileşmesine yardımcı olacak hafif ekşi bir çorba yapmak için kullanırlar.

3 – Domuz Bağırsakları

Yenilebilir 10 Tuhaf Organ
Domuz Bağırsakları (Yenilebilir 10 Tuhaf Organ)

Domuz yemek bizim gibi Müslüman ülkelerde tüketilmemesine rağmen bir çok ülke tarafından tüketilmesi beklenmedik değil. Domuz pirzolası, domuz pastırması, sosisli sandviç ve sosis, Amerika Birleşik Devletleri’nde popüler yemeklerdendir. 

Aslında, bazı ülkelerde domuzun farklı kısımları leziz bir yiyecek olarak görülebilir. 

Güney Kore’de, erişte, kan ve baharatlarla dolu domuz bağırsakları haşlanmış, soondae adı verilen bir sokak yemeği olarak sunuluyor. Bu yemek, Amerikan sosislerine benzer şekilde üretiliyor.

Çin’de “kan sosisi” olarak adlandırılan başka bir lezzet bulunabilir. Et kaynatılır ve kan ve et suyu ile doldurulur. Daha sonra lahana turşusu ile servis edilir.

Normalde, soğuk kış aylarında kan sosisi yenir ama domuz bağırsakları, Çin restoranlarında, acı biber sosu ile doldurulmuş baharatlı bir yemek olarak da bulunabilir.[8]

Filipinler, sokak yemeği olarak ya da restoranlarda, domuz bağırsağı kullanmanın çeşitli yollarıyla bilinir. En yaygın olarak Singapur’da sokak satıcıları tarafından satılır, bunlar sadece bağırsakları kızartır ve şişlerin üzerine yerleştirir.

Bir başka popüler yemeğe ginabot denir . Bu, tadı için saygı duyulan gevrek bir aperatif benzeri yemek yapmak için bağırsakların derin kızartılmasını içerir. Diğer restoranlarda domuz bağırsakları daha lezzetli bir yemek oluşturmak için bir wok(çin tavası) içinde pişirilir.

2 – Boğa Testisleri

Yenilebilir 10 Tuhaf Organ
Boğa Testisleri (Yenilebilir 10 Tuhaf Organ)

“Rocky Mountain istiridye” ismi, bu yemeğin istiridye ile yapıldığına inanmaya yol açabilir. Bununla birlikte, Colorado yemeği aslında derin yağda kızartılmış boğa testislerinden yapılır. 

Aslında, bu testisleri yemek o kadar popülerdir ki, Amerika’nın Montana eyaleti her yıl yaklaşık 23.000 kilogram testis tüketilen bir festivale ev sahipliği yapmaktadır. Kanada’da yemeğe “prairie oysters” denir ve ekmek yerine demi-glace sosuna batırılır.

Boğa testisleri yemek, dünyanın diğer bölgelerinde oldukça yaygındır. İspanya’da criadillas, Rocky Mountain istiridye gibi servis edilir, sadece bu “boğa kızartması” kırmızı şarap sosuna batırılır.

Boğa testislerinin tüketimi, boğa güreşçilerinin erkekliklerini göstermeleri için önemli bir yoldur. Lokal lore ayrıca boğa testislerinin bir afrodizyak olduğunu iddia eder.

Guatemala ve Nikaragua’da, ceviche deniz ürünü yemeği değildir. Bunun yerine limon suyu ile yapılan ve domates, soğan ve kişniş ile karıştırılmış boğa testislerinden yapılır. Yemeğin, tuzlu olduğu ve boğa testislerinin geyik eti gibi tadı olduğu söyleniyor.

Boğa testisi çorbası Vietnam’da bulunabilir ve Sırbistan’da bir afrodizyak olarak tanınır. Orada, her yıl bir Dünya Testis Pişirme Şampiyonası düzenleniyor.

Testis yeme dürtünüz varsa , Testis pizzasından turtaya kadar değişen tariflerle Balls ile Yemek Yapma adlı bir yemek kitabı mevcuttur. [9]

1 – İnsan Plasentası

Yenilebilir 10 Tuhaf Organ
İnsan Plasentası (Yenilebilir 10 Tuhaf Organ)

Bazı insanlar için, birçok sakatat parçasının sağladığı beslenmeyi aramak sadece hayvanlarda bitmez. Doğum sonrası plasenta yemek, son zamanlarda yeni bir trend haline geldi.

Yıllar önce, birinin plasentasını yemek duyulmamış değildi. O zamanlarda, annelere daha fazla besin sağladığına, emzirmelerine yardımcı olduklarına ve enerji seviyelerini arttırdıklarına inanılıyordu .

Çeşitli kültürlerde, bir kişinin plasentasının alınması bir geçiş ayindir ve önemli bir rol olarak kabul edilir. Kurutulmuş plasenta ( ziheche ) Çin’de, kısırlık ve iktidarsızlık gibi rahatsızlıklara yardımcı olacağına inanılan bir ilaç olarak bulunabilir.

Son zamanlarda, plasenta yeme eğilimi artış gösterdi. Plasentasını yiyen anneler doğum sonrası depresyona yardımcı olduğunu iddia etse de bunu destekleyecek bilimsel bir kanıt yoktur.

Bazıları, bazı hastalıkların iyileştirilmesine yardımcı olduğu söylenen plasenta balsamlar ve tonikler bile yarattı. [10]

Plasentanın sizin için iyi olabileceği iddiasına rağmen, çorbanıza ekleyerek tüketmeniz iyi bir seçenek olmayabilir. CDC, plasenta içindeki zararlı bakteri ve diğer patojenlerin anne ve bebek için tehlikeli olabileceğini belirten bir bildiri yayınladı.

Related Posts

Yorum Bırak